لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۵۶

دید‌بان حقوق بشر: طالبان شماری از افراد را در شرق افغانستان با شتاب اعدام و ناپدید کرده اند


تصویر آرشیف: تعداد از اعضای گروه طالبان

یک گزارش تازهٔ دیدبان حقوق بشر طالبان را متهم کرده است که شماری از افراد را در شرق افغانستان با شتاب اعدام و ناپدید کرده اند.

در این گزارش که به روز پنجشنبه به نشر رسید٬ این اشخاص کسانی معرفی شده اند که به اساس ادعا های طالبان اعضا و حامیان شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش بودند.

بر اساس این گزارش، طالبان عملیات جست و جوی توهین آمیز بشمول عملیات شبانه را علیه باشندگان محلی اجرا کرده اند.

در گزارش گفته شده اس که طالبان این افراد را به پناه دادن به اعضای شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش یا داشتن عضویت این گروه متهم کرده اند.

در ادامه آمده است که در جریان این عملیات، طالبان بدون پروسۀ قانونی این افراد را شکنجه و بازداشت کرده اند، بی‌آن که بر اساس گزارش، محل نگهداری آنان را به خانواده‌های‌شان افشا کنند.

در گزارش آمده است که شمار نامشخص افراد به سرعت اعدام شده اند، هدف گلوله قرار گرفته اند، به دار آویخته شده اند یا سربریده و یا هم ناپدید شده اند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است٬ افراد به اتهام همکاری با گروه داعش شکنجه شده و به قتل رسیده اند
در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است٬ افراد به اتهام همکاری با گروه داعش شکنجه شده و به قتل رسیده اند


عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان در واکنش به پخش این گزارش به رادیو آزادی گفت که گزارش را رد می کنند زیرا به گفتۀ او، بر حقایق استوار نیست.

در گزارش به نقل از پاتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیا در دیدبان حقوق بشر آمده است که یک کانال خالی در ننگرهار را مورد تحقیق قرار داده اند که به گفته‌اش در آن بیش از صد جسد میان آگست ۲۰۲۱ و اپریل ۲۰۲۲ انداخته شده است.

در ادامه به نقل از خانم گاسمن آمده است به نظر می رسد که مقامات طالبان به نیروهای‌شان دست باز داده اند تا آنانی را که بر اساس ادعای‌شان جنگجو اند، بازداشت و ناپدید کنند و یا بکشند.

دیده بان حقوق بشر میگوید که بین آکتوبر ۲۰۲۱ و جون ۲۰۲۲، در همکاری با یک سازمان محلی با ۴۲ نفر در ننگرهار و کنر رو در رو، و با ۲۱ تن از راه تلیفون مصاحبه شده است.

در گزارش نام این سازمان بنابر دلایل امنیتی افشا نشده است.

بر اساس گزارش، در ماه نوامبر یک تیم از هر دو گروه ۵۴ جسد مردان را شمرده که در یک کانال انداخته شده بودند و نشانه‌های از شکنجۀ شدید در بدن‌های‌شان دیده شده است.

در ادامه گفته شده است که پاهای شماری از این افراد قطع شده بود و در گردن‌شان ریسمان دیده می شد، یا هم سربریده شده بودند.

در گزارش آمده است که کارکنار صحی در ننگرهار گفته اند که پیدا شدن ۱۱۸ جسد در اطراف این ولایت بین ماه‌های آگست و دسمبر پارسال را ثبت کرده اند.

دیده بان حقوق بشر همچنان شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش را در چندین مورد مقصر دانسته، از جمله اینکه از چند سال به این سو مسئولیت حمله‌های مرگبار بر شیعیان، دیگر اقلیت ها، طالبان و نیز نیروهای حکومت پیشین افغانستان را پذیرفته است.

اما به گفتۀ دیدبان حقوق بشر، چگونگی عملیات طالبان علیه افرادی که بر اساس ادعایش وابسته به داعش اند، توجیه شده نمی تواند.

دیدبان حقوق بشر در ماه نوامبر پارسال گفته بود که اعدام و ناپدید شدن اجباری مقامات و نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان از سوی طالبان را مستندسازی کرده است. اما طالبان آن گزارش را نیز رد کردند و گفتند که که به اساس اعلام عفو عمومی هیچ کس حق ندارد با مقام های حکومت پیشین و کسانی که با نیروهای ناتو کار کرده بودند بدرفتاری کند.

ولی حکومت طالبان این را هم گفت که ممکن شماری از نیروهای پیشین به دلیل خصومت های شخصی شکنجه یا کشته شده باشند، استدلالی که بسیاری از نهاد های مدافع حقوق بشر نمی پذیرند.

XS
SM
MD
LG