لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۲۹

امام علی رحمان: امکان دارد تحولات در افغانستان تآثیر منفی بر آسیای مرکزی بگذارد


امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان

رئیس جمهور تاجکستان یک بار دیگر می گوید که ممکن است تحولات درافغانستان بر آسیای مرکزی تأثیر منفی بگذارد.

امام علی رحمان در چهارمین نشست مشورتی سران کشور های آسیای میانه به روز پنجشنبه در قرغیزستان گفت که وضعیت در افغانستان در حال بدتر شدن است.

کیومرث عطا ، خبرنگار بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در بارۀ اظهارات آقای رحمان بیشتر می گوید:

« آقای امام علی رحمان در نشست قرغیزستان از حکومت طالبان تنقید کرده است که در مدتی تقریباً یک سال نتوانسته که اعتماد جامعۀ جهانی و هم مردم افغانستان را به دست آورند.آقای رحمان گفته که طالبان بر خلاف وعده ها٬ مانع تشکیل حکومتی با اشتراک تمام نیروها و نمایندگان قوم های گوناگون شده اند.وی همچنان گفته است که وضع در افغانستان بنا به پیش بینی آنها بدترخواهد شد و نگرانی کرده که هر رویدادی که در افغانستان می شود نه تنها بر کشور های همسایه اش در آسیای مرکزی بلکه به کشور های منطقۀ و آسیا تاثیر بدی خواهد گذاشت.»

سخنگویان طالبان در بارۀ اظهارات رئیس جمهور تاجکستان تا تهیۀ گزارش تبصره نکرده بودند اما طالبان قبلاً گفته بودند که حکومت شان همه شمول است و از حمایت بسیاری مردم در افغانستان برخوردار است.

رئیس جمهور تاجکستان در ماه سپتمبر پارسال در مجمع عمومی ملل متحد گفته بود ، از اینکه کشورش مرز مشترک با افغانستان دارد، حکومت و مردم تاجکستان در قبال وضعیت افغانستان نمی توانند بی تفاوت باشند.

آقای رحمان خواستار ایجاد حکومت همه شمول در افغانستان شده بود و افزوده بود که رهایی به گفتۀ اش هزاران عضو شبکه القاعده و داعش از زندانها پس از حاکم شدن دوبارۀ طالبان بر افغانستان ، تهدید جدی برای امنیت منطقه و جهان است.

سازمان ملل متحد در گزارشی روز سه شنبه گفت که شبکۀ القاعده هنوز با طالبان رابطۀ نزدیک دارد.

در این گزارش به حضور اعضای القاعده در برخی از مناطق افغانستان نیز اشاره شده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

اما طالبان با رد این گزارش می گویند که از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری دیگر استفاده نخواهد شد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در این مورد میگوید:

«برای اینگونه ادعاها هیچ دلیل و سندی وجود ندارد. امارت اسلامی متعهد است به کسی اجازه ندهد از خاک افغانستان برضد هیچ کشور دیگری استفاده شود و به این تعهد خود پایبند است.»

بر اساس گزارش ها ، کشور های آسیای میانه به ویژه تاجکستان از حضور شاخۀ ولایت خراسان داعش در افغانستان نگران است.

XS
SM
MD
LG