لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۳۱

رئیس جمهور روسیه خواهان تآمین روابط نزدیک با حکومت طالبان است


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

رئیس جمهور روسیه در سفر به کشور همسایه افغانستان٬ تاجکستان گفته است که مسکو در تلاش تامین روابط نزدیک با حکومت طالبان در کابل است.


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه همچنان گفته است که مسکو ضمن تلاش برای تقویت روابط با طالبان٬ خواهان ایجاد حکومتی در افغانستان که است که همه اقوام و گروه ها در آن مشارکت داشته باشند.

براساس گزارش اسوشیتتد پرس، این اظهارات پوتین به روز سه شنبه پس از دیدار با امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان٬ ابراز گردید. پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین٬ این نخستین باری است که رئیس جمهور روسیه به خارج از کشورش سفر می کند.

روسیه یک پایگاه نظامی در تاجکستان دارد.

پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان٬ تاجکستان از نفوذ احتمالی اسلام گرایان نگرانی دارد.

پوتین در دوشنبه پایتخت تاجکستان گفت که کشورش هر کاری را انجام میدهد که وضعیت در افغانستان عادی شود و به گفته او با ایجاد روابط با طالبان٬ مسکو میخواهد مطمین شود که علیه گروه های تندرو که تهدید برای منطقه اند٬ مبارزه مشترک صورت گیرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و امام علی رحمن رئیس جمهور تاجکستان
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و امام علی رحمن رئیس جمهور تاجکستان


رئیس جمهور روسیه روی ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان تاکید کرد که به گفته او از همه اقوام آنکشور نمایندگی کند.

پیش از این، اندری رودینکو معاون وزیر خارجه روسیه گفته بود که در مورد اوضاع در سرحدات شمالی افغانستان نگران است.

روسیه یک پایگاه نظامی در تاجکستان دارد.  

گروه داعش به تاریخ ۲۲ ماه ثور ادعا کرد که از خاک افغانستان به سمت تاجکستان راکت فیر کرده و ویدیویی این حمله راکتی را هم نشر کرده بود. اما بعداً حکومت تاجکستان گفت که چندین راکت پس از برخورد بین طالبان و داعش بگونه تصادفی به خاک این کشور اصابت کرده بود.


احتمال ایجاد نا امنی ها از خاک افغانستان به تاجکستان و روسیه از جمع نگرانی های است که قبلاً هم بار ها از سوی این کشورها مطرح شده است.

اسوشیتتد پرس می گوید، با آنکه روسیه طالبان را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی می کند، اما طالبان در روسیه نمایندگی دارند و اخیرآ هیئتی از حکومت طالبان در مجمع اقتصادی بین المللی سن پیترزبورک نیز اشتراک کرده بود.

XS
SM
MD
LG