لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۴۸

ایالات متحده، میکانیزم مشورتی امریکا-افغانستان را به راه انداخت


 انتونی بلنکن، وزیر خارجه امریکا
انتونی بلنکن، وزیر خارجه امریکا

در یک تلاش تازه به هدف حمایت بیشتر از حقوق بشر و مشوره با نهاد های جامعه مدنی افغانستان٬ میکانیزم تازه مشورتی امریکا - افغانستان را ایجاد کرد.

انتونی بلنکن، وزیر خارجه امریکا در تویترش نوشته که این مکانیزم، مقام های امریکایی را قادر می سازد تا به طور موثر تری با زنان و جامعه مدنی افغانستان تعامل داشته باشند و اینکه از هدف مشترک برای تشکیل دولت در افغانستان حمایت شود که آینده آن را مردم آن تعین می کنند.

این مکانیزم مشورتی در واشنگتن دی سی، افتتاح شده است.

به گزارش صدای امریکا، انتونی بلنکن در جریان افتتاح این مکانیزم ناوقت روز پنجشنبه (۶ اسد) گفت که طالبان به طور سیستماتیک آزادی رفت و آمد زنان و سایر حقوق آنها را در افغانستان محدود کرده اند.

او در مورد آموزش دختران افغان نیز گفته است: «خیلی دشوار است که دختران افغان خانه نشین شوند اما برادران و اقارب مرد آنها حق آموزش داشته باشند.»

به گفتۀ وزیر خارجه امریکا، طالبان به وعده های شان برای جامعه جهانی و افغان ها عمل نکرده اند.

رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان
رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان

در عین حال رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان که یکجا با انتونی بلنکن میکانیزم مشورتی امریکا – افغانستان را آغاز کرده، در تویترش نوشته است:

" به همراهی انتونی بلنکن وزیر امور خارجه، میکانیزم مشورتی امریکا – افغانستان را افتتاح کرده ایم تا صدای افغان ها متحد شود و در پرتو آن سیاست امریکا واضح گردد.»

به گفته بانو امیری، وی منتظر است که از صداهای متنوع افغان ها در داخل و خارج از کشور استفاده شود."

انتظار می‌رود که این میکانیزم شامل گروه‌ های افغان باشد و به طور سیستماتیک با دولت امریکا گفت‌ و گو صورت گیرد. 

بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود که این میکانیزم شامل گروه‌ های افغان باشد و به طور سیستماتیک با دولت امریکا گفت‌ و گو صورت گیرد.

ایالات متحده در حالی میکانیزم مشورتی امریکا – افغانستان را آغاز کرده که حکومت طالبان به تازگی در یک گزارش سازمان عفو بین الملل متهم به نقض جدی حقوق بشری و حقوق زنان شده است.

طالبان تا اکنون در مورد آغاز میکانیزم مشورتی امریکا – افغانستان تبصره یی نکرده اند اما پیشتر بارها گفته بودند که حقوق زنان را بر اساس شریعت اسلامی تامین می کنند.

بسته ماندن مکتب های دخترانه بالاتر از صنف ششم، خانه نشین ساختن بسیاری از زنان و وضع محدودیت های روز افزون بر زنان از اقدام های حکومت طالبان در یک سال گذشته به شمار می رود که واکنش های جدی به همراه داشته است.

XS
SM
MD
LG