لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۰۲

واکنش‌ها به کشته شدن رهبر شبکه القاعده


آرشیف - ایمن‌الظواهری رهبر شبکه القاعده که به تاریخ نهم ماه اسد در منطقه شیرپور کابل در حمله طیاره بی‌پیلوت امریکایی کشته شد.
آرشیف - ایمن‌الظواهری رهبر شبکه القاعده که به تاریخ نهم ماه اسد در منطقه شیرپور کابل در حمله طیاره بی‌پیلوت امریکایی کشته شد.

پس از اعلان موضوع کشته شدن ایمن‌الظواهری رهبر شبکه القاعده در چند کیلومتری ارگ از سوی جو بایدن رئیس جمهور امریکا، این موضوع با واکنش‌های گونه‌گون مواجه شد.

با آن‌که طالبان تنها موضوع حمله‌های هواپیماهای بدون سرنشین امریکا را تأیید کردند، اما کاملا هریس، معاون رئیس جمهور امریکا گفته است، آنان با کشتن رهبر شبکه القاعده نشان دادند که آنان توانایی‌شان برای مبارزه با هراس‌افگنی در افغانستان را حفظ کرده‌اند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا در صفحۀ توییتر خود نوشته است، آنان به آن تعهد شان عمل کردند که گفته بودند در مقابل هر گونه تهدید هراس‌افگنی از افغانستان عمل می‌کنند.

او افزود، پس از کشته شدن ایمن‌الظواهری، جهان بیشتر مصون است و امریکا به اقداماتش در برابر کسانی‌که تهدیدی برای کشور، خاک و متحدان‌شان باشند، ادامه می‌دهد.

ادم شیف، رئیس کمیتۀ اطلاعاتی مجلس نمایندگان امریکا در یک اعلامیه دریافتن و کشتن ایمن‌الظواهری را یک کار دشوار دانسته، اما گفته که طالبان باید پاسخ دهند که الظواهری در کابل چه کار می‌کرد؟

به‌گفتۀ آقای شیف، طالبان بارها به جهان تعهد سپردند که افغانستان پناه‌گاه امن برای هراس‌افگنی نخواهد بود.

عبدالرشید دوستم
عبدالرشید دوستم

عبدالرشید دوستم، معاون محمد اشرف غنی رئیس جمهور نظام مخلوع افغانستان در دور نخست ریاست جمهوری در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشته که کشته شدن ایمن‌الظواهری در منطقۀ دیپلومات‌نشین کابل به چه معناست؟

به گفتۀ او، مشکل تنها القاعده نیست، طالبان یک چتر مصون برای تمام گروه‌های هراس‌افگن اند.

رحمت‌الله نبیل، رئیس امنیت ملی پیشین افغانستان هم گفته، اکنون باید افغانان و جامعۀ جهانی نگران این باشند که کی به رهبر شبکه القاعده پناه داده بود.

این در حالی‌ست که طالبان بارها گفته اند، روابط‌شان را با تمام گروه‌های هراس‌افگن قطع کرده‌اند.

لیندسی گراهام، سناتور مشهور سنای امریکا هم در صفحۀ توییتر خود نوشته که برعکس اظهارات رئیس جمهور بایدن، توانایی آنان برای مبارزه در برابر هراس‌افگنی در افغانستان در حاشیه است.

او افزود، پایگاه‌های آموزشی القاعده در افغانستان به مانند یازدهم سپتمبر ایجاد شده‌است.

اما طالبان بارها گفته اند که هیچ گروه هراس‌افگن در افغانستان فعالیت نمی‌کند، ادعایی که با این رویداد آشکارا به چالش کشیده شده‌است.

لیندسی گراهام از منتقدان برنامۀ رئیس جمهور بایدن برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است.

بارک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا
بارک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا

اما بارک اوباما، رئیس جمهور اسبق امریکا با اشاره به خبر کشته شدن ایمن‌الظواهری در حملات هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا در توییتی نوشته است، این موضوع نشان داد که بدون جنگ هم امکان از بین بردن تروریزم در افغانستان وجود دارد.

پیش از این سازمان ملل متحد گفته بود، معلومات نشان می‌دهد رهبران شبکه القاعده در منطقۀ وزیر اکبرخان کابل زنده‌گی می‌کنند.

همچنان در گزارش سازمان ملل متحد که در ۱۹ جولای نشر شد، آمده بود که ایمن‌الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده روابط نزدیک و قوی با طالبان دارد.

در این گزارش آمده بود، با حاکم شدن طالبان بر افغانستان، آرامش ایمن‌الظواهری بیشتر شده و روابطش با دیگر اعضای شبکۀ القاعده تقویت شده‌است، ادعایی‌که طالبان آن را رد کرده بودند.

XS
SM
MD
LG