لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۳۳

سناتور لیندسی گراهام: طالبان به استخبارات امریکا توهین کرده اند


 لیندسی گراهام، عضو کانگرس امریکا
لیندسی گراهام، عضو کانگرس امریکا

در روز نخست ماه روان میلادی جو بایدن رئیس جمهور امریکا اعلان کرد که امریکا ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده را در کابل کشته است.

چهار روز پس از این حمله، ناوقت روز پنجشنبه حکومت طالبان اعلامیه داد و گفت که از حضور الظوهری در کابل اطلاعی نداشته اند.

آنان در اعلامیۀ خود گفته اند که بزرگان حکومت طالبان به نهادهای استخباراتی دستور داده اند که در مورد این رویداد بررسی همه‌جانبه کنند.

اما یک تن از اعضای کانگرس امریکا به این اعلامیه طالبان واکنش نشان داده است.

لیندسی گراهام، عضو کانگرس امریکا در صفحه تویتر خود نوشته که طالبان با این پاسخ‌شان به استخبارات امریکا توهین کرده اند.

گراهام: ما باید به هر چی زودتر سیاست‌های خود را برای جلوگیری از رویداد یازده سپتامبر دیگر تنظیم کنیم

او قبلا نوشته بود، «پاسخ آنان نه تنها توهین به استخبارات ما است، بل همه آن‌چه را که باید بدانیم به ما می‌گوید، آن این که طالبان جدید، همان طالبان کهنه هستند. ما باید به هر چی زودتر سیاست‌های خود را برای جلوگیری از رویداد یازده سپتامبر دیگر تنظیم کنیم، زیرا سرحد شکسته (ایالات متحده) و پناه‌گاه‌های امن هراس افگنان در افغانستان معادله‌یی برای فاجعه است.»

طالبان در اعلامیه رسمی خود از حضور ایمن الظواهری در کابل ابراز بی اطلاعی کرده اند
طالبان در اعلامیه رسمی خود از حضور ایمن الظواهری در کابل ابراز بی اطلاعی کرده اند

از طرف دیگر شماری از آگاهان امور در افغانستان در کنار مورد پرسش قرار دادن تأخیر طالبان، اعلامیه را نیز قابل پرسش می‌داند.

عصمت قانع تحلیلگر امور :

«در این اعلامیه فرار از مسوولیت راه حل نیست. نه منطق قبول مسوولیت وجود دارد و نه هم جوانب دیگر موجود است. اما خوب این بود که حاکمان فعلی این تصویر را به جهانیان می‌داد که افغانستان مسوولیت خود را خواهد پذیرفت که این چنین نشد. »

شکریه بارکزی، دیپلومات پیشین
شکریه بارکزی، دیپلومات پیشین

در همین حال٬ شکریه بارکزی، دیپلومات پیشین می‌گوید، طالبان در این اعلامیه نشان داده اند که تا هنور مستقل نیستند و ضعف‌های زیاد استخباراتی دارند.

«عکس العمل دیر که طالبان به کشته شدن ایمن الظواهری نشان دادند سه مورد را نشان میدهد: اول اینکه طالبان نمی خواهد بپذیرند که ایمن الظواهری در افغانستان بوده بدلیل که این همکاری طالبان را از منبع که قدرت را بدست آوردند یعنی موافقتنامه دوحه و کشور که قدرت را برای شان تسلیم داد یعنی امریکا او را زیر سوال میبرد و بدون شک این به معنای ختم قدرت طالبان می‌شود اگر آنان بپذیرند که ایمن الظواهری را جای دادیم.»

آگاهان امور به این باور هستند با وجود این که طالبان در معاهده دوحه همراه با جهانیان وعده کرده بود که ارتباطات خود را با شبکه القاعده قطع می‌کنند و به هیچ یک از شبکه‌های خارجی اجازه فعالیت نمی‌دهد، اما کشته شدن ایمن الظواهری در اول ماه آگست این وعده را نادرست ثابت کرد.

به این تازگی‌ها طالبان در این مورد کدام واکنش نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG