لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۰۰

حکومت طالبان سیستم های رادار در میدان های هوایی کابل و ولایات را فعال می‌سازد


سیستم های رادار در میدان هوایی کابل

وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی حکومت طالبان می‌گوید، نیروهای خارجی در هنگام خارج شدن ار میدان هوایی کابل تجهیزات، تاسیسات و وسایل آن را تخریب کرده بودند.

غلام جیلانی وفا، معاون عملیاتی این وزارت در نشست ارائۀ گزارش اقدامات یک سالۀ این وزارت در کابل می‌گوید، بخش اعظم تجهیزات و تأسیسات میدان هوایی کابل از سوی نیروهای خارجی ویران شده است.

"بیش از ۷۰ درصد تجهیزات، تاسیسات و وسایل تخنیکی میدان هوایی که میلیون‌ها دالر ارزش داشت، از طرف نیروهای خارجی از بین برده شده است. از طرف دیگر به دلیل تجمع مردم٬ سیستم رادار میدان هوایی، وسایل مخابراتی رهنمایی هواپیماها، ترمینل‌ها و سایر وسایل یا از بین رفته و یا هم خراب شده است."

مقام‌های طالبان در حالی این ادعا را مطرح می‌کنند که نیروهای خارجی در هنگام تخلیۀ از میدان هوایی کابل تنها در بخش نظامی مستقر بودند و خروج افغان‌ها و سربازان شان را از آنجا مدیریت می‌کردند.

میدان هوایی بین المللی کابل
میدان هوایی بین المللی کابل

پس از روند تخلیۀ غیرنظامیان و حاکمیت طالبان در افغانستان، فعالیت میدان هوایی کابل متوقف شد، اما پس از چند ماه این میدان هوایی دوباره برای انجام برخی پروازهای بین‌المللی فعال گردید.

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزیر دفاع حکومت طالبان روز یک‌شنبه گفت، امریکا هنگام خروج از افغانستان سیستم رادار را به گونۀ کامل از بین برده است.

در یک سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۶۴ طیاره از فضای افغانستان عبور کرده که از این درک ۹۸۰ میلیون افغانی عاید جمع‌آوری شده است.

امریکا در مورد تخریب تاسیسات و تجهیزات میدان هوایی کابل چیزی نگفته است، اما وزارت دفاع این کشور پیشتر در گزارشی تأیید کرده بود که در زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ۷۸ بال هواپیمای غیرفعال امریکا موجود بوده است.

وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی حکومت طالبان می‌گوید که در یک سال گذشته ۳ هزار و ۲۴۳ پرواز از میدان‌های هوایی افغانستان انجام شده که از این طریق حدود ۶ میلیارد افغانی عواید به دست آمده است.

مقام‌های این وزارت گفته اند که در این پروازها که ولایت‌ها و بیرون از کشور انجام شده، ۳۷۰ هزار نفر انتقال یافته اند.

بر اساس معلومات این وزارت، در یک سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۶۴ طیاره از فضای افغانستان عبور کرده که از این درک ۹۸۰ میلیون افغانی عاید جمع‌آوری شده است.

XS
SM
MD
LG