لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۲۲

سازمان بین المللی مهاجرت: تقریبا همه افغان‌ها با فقر مواجه اند


شماری از زنان و کودکان فقیر در کابل

سازمان بین المللی مهاجرت IOM می گوید که ۲۴ میلیون و چهارصد هزار تن در افغانستان به کمک های بین المللی وابسته اند.

بر اساس گزارش IOM ، این عده ۵۹ درصد نفوس افغانستان را تشکیل می دهند.

در این گزارش که روز پنجشنبه نشر شد گفته شده است که از ماه آگست پارسال یعنی از زمان حاکم شدن دوبارۀ طالبان در افغانستان ، تقریباً همه افغان ها با فقر رو به رو شده و این کشور با فروپاشی اقتصادی سیستماتیک مواجه بوده است.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته که این فاجعۀ بشری عمدتاً به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی، سوء تغذیه شدید، فرصتهای معیشتی محدود و آوارگی ناشی از جنگ ایجاد شده است.

سرازیر شدن سیلاب ها در این اواخر در ولایت های مختلف افغانستان به بسیاری مردم خسارات مالی وارد کرده و به مشکلات اقتصادی در کشور افزوده است.

سرازیر شدن سیلاب ها نیز به مشکلات افغانستان افزوده است
سرازیر شدن سیلاب ها نیز به مشکلات افغانستان افزوده است

کریم الله یک باشندۀ ولایت ننگرهار است.

او به رادیو آزادی می گوید که خانوادۀ وی نیز در نتیجۀ سیلاب ها سخت آسیب دیده و به سرپناه نیاز دارند.

افغانها در ۳۴ ولایت به کمک های اضطراری نیاز دارند

« شما بیبینید این وضعیت خانه است. آرد ، روغن ، بوره و چای همه چیز حتی چپرکت و بستره را سیل بُرد. از مقام های امارت می خواهیم که برای ماه سرپناه فراهم کنند.»

سازمان بین المللی مهاجرت در گزارش اش همچنان گفته است که مردم در ۳۴ ولایت افغانستان به کمک های اضطراری نیاز دارند زیرا خدمات ابتدایی به شدت متاثر شده ، برنامه های انکشافی به حالت تعلیق درآمده است و در نتیجۀ مشکلات اقتصادی و رویداد های طبیعی درآمد مردم به طور چشمگیر کاهش یافته است.

وقوع زلزله های ماه جون در خوست و پکتیکا نیز خسارات فراوانی به مردم وارد کرده است
وقوع زلزله های ماه جون در خوست و پکتیکا نیز خسارات فراوانی به مردم وارد کرده است

در گزارش آمده است که در این شرایط سخت سازمان بین المللی مهاجرت در زمینۀ رسیدگی به نیازهای بشردوستانه و کاهش تأثیر رویداد های طبیعی مانند زلزلۀ ماه جون به تلاش اش ادامه میدهد.

ولایت های پکتیکا و خوست در ماه جون گواه زلزلۀ مرگبار بودند. بر اساس گزارش ها در این زلزله بیش از یک هزار نفر جان باختند و حدود سه هزار تن دیگر زخمی شدند.

بر اثر این رویداد صد ها خانواده بی خانه شدند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته که طی ۱۲ ماه اخیر ، کمک هایی از قبیل مواد غذایی و سرپناه های موقت را به یک میلیون و سه صد هزار تن در افغانستان فراهم کرده است.

XS
SM
MD
LG