لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۲۴

سروی تازه: بیشتر باشندگان افغانستان غمگین و نا شاد اند


تعدادی از افغان ها که از فقر٬ بیکاری و مشکلات اقتصادی در رنج هستند

موسسه بین المللی گالوپ در یک نظر سنجی جدید سطح ناشاد بودن شهروندان کشورهای مختلف را در سال ۲۰۲۱ ارزیابی کرده که در نتیجه آن شهروندان افغانستان ناشادترین یا غمگین ترین مردم جهان خوانده شده است.

در گزارش تحقیقاتی گالوپ آمده که نارضایتی در سرتاسر جهان در سال گذشته افزایش یافت زیرا به گفته این موسسه جهان به مکان غمگین و مضطرب مبدل شده است.

گالوپ گفته که در سروی سال ۲۰۲۱ این موسسه، افغانستان و سایر کشور های که در شاخص تجربه منفی این سروی امتیاز بالایی داشتند، با بی ثباتی اقتصادی و سیاسی مواجه بودند که سلامت روانی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

افغانستان با ۵۹ امتیاز در صدر این شاخص قرار گرفته و سپس لبنان با ۵۸ امتیاز کشور دوم با بیشترین شهروندان ناشاد شناخته شده است.

لبنان نیز به دلیل نا آرامی ها و مشکلاتی که مردم دارند دومین کشور ناشد در این سروی دانسته شده است
لبنان نیز به دلیل نا آرامی ها و مشکلاتی که مردم دارند دومین کشور ناشد در این سروی دانسته شده است

شاخص تجربه منفی موسسه تحقیقاتی گالوپ، تجربه های افراد را از میزان افسردگی، اضطراب، عصبانیت و دردهای فیزیکی در زندگی روزمره آنها اندازه گیری می کند، امتیاز بالا در این شاخص به این معنی است که اکثریت جمعیت این احساسات را تجربه کرده اند.

براساس این سروی هشتاد درصد افغانها نگران، ۷۳ درصد آنها تحت فشار و ۶۱ درصد دیگر آنها غمگین اند.

گالوپ این نظرسنجی را سال گذشته پس از برگشت دوباره طالبان به قدرت و خروج نیروهای بین المللی از افغانستان انجام داده و نتیجه آنرا در ویب سایت رسمی اش به روز پنجشنبه منتشر کرد.

به گفته این موسسه بین المللی وضعیت عاطفی افغان ها نشان دهنده سردرگمی و بی اعتمادی است و اضطراب، استرس و افسردگی در افغانستان به بالاترین حدش رسیده و در سال ۲۰۲۱ در بلندترین سطح در جهان قرار داشت.

براساس این سروی هشتاد درصد افغانها نگران، ۷۳ درصد آنها تحت فشار و ۶۱ درصد دیگر آنها غمگین اند.

افغانهای که در این نظر سنجی سهم گرفته اند به موسسه گالوپ گفته اند که زندگی تلخ را تجربه می کنند و زندگی شانرا از مقیاس صفر تا ده، بین دو تا چهار امتیاز داده اند، در این رده بندی صفر بدترین وضعیت و ده بهترین وضعیت را نشان میدهد.

موسسه بین المللی گالوپ می گوید که از زمان آغاز روند نظرسنجی های این موسسه، مردمان هیچ کشور دیگر در جهان تا این حد احساس نگرانی نکرده اند.

XS
SM
MD
LG