لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۹

وزیر خارجهٔ پاکستان: مسعود اظهر رهبر «گروه جیش محمد» در افغانستان است


مسعود اظهر رهبر گروه جیش محمد

وزارت امور خارجه پاکستان ادعا دارد که مسعود اظهر، رهبر گروه جیش محمد در افغانستان است.

بلاول بوتو وزیر امور خارجه این کشور روز جمعه ۱۶ سپتمبر در شهر سمرقندازبکستان پس از نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در گفتگو با روزنامۀ هندی "دَ هندو" و برخی رسانه های دیگر گفت:«تا آن‌جایی که او اطلاع دارد، فرد «مسعود اظهر» که از سال ۱۹۹۹ به دلیل سازمان‌دهی چند حملۀ هراس افگنی در هند تحت نظر هند بوده و در لیست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارد، در افغانستان است.»

طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در این باره پاسخی ندادند، اما چند روز قبل طالبان ادعای مقام‌های پاکستانی را رد کرده بودند.

بلاول بوتو به رسانه ها گفت: "امیدوارم پاکستان به زودی از فهرست اقدامات مالی گروه ویژه حذف شود."

بلاول بوتو وزیر خارجه پاکستان
بلاول بوتو وزیر خارجه پاکستان

سه روز پیش از این، رسانه های پاکستانی به تاریخ ۲۳ سنبله گزارش داده بودند که وزارت امور خارجه پاکستان در یک نامۀ رسمی به وزارت امور خارجه حکومت طالبان از آنان خواسته است که مسعود اظهر رهبر گروه جیش محمد را بازداشت نمایند.

پس از پخش‌ گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی و برخی رسانه‌های دیگر در مورد این نامه، سخنگوی وزارت امور خارجه حکومت طالبان در صفحه توئیتر خود اقامت مسعود اظهر در افغانستان را رد کرد.

عبدالقهار بلخی در صفحه تویتر خود نوشته بود:

«وزارت امور خارجه افغانستان گزارش رسانه ها مبنی بر پناهندگی مسعود اظهر رهبر جیش محمد پاکستان به افغانستان را رد می کند و همچنین از همه طرف ها می خواهیم که در این گونه موارد از ادعاهای بی اساس و بدون سند و مدرک خودداری کنند. ، چنین ادعاهای رسانه‌یی می‌تواند تأثیر منفی بر روابط دوجانبه داشته باشد.»

پاکستان، در حالی ادعا می‌کند که رهبر گروه افراطی جیش محمد٬مسعود اظهر ٬ در افغانستان است که تحت فشار جامعه جهانی قرار دارد تا هر چه زودتر مسعود اظهر را پیدا کرده و به هند تحویل دهد.

همچنین دولت هند از جامعۀ جهانی خواسته است که مسعود اظهر را "مجرم" معرفی کند تا همه کشورها علیه وی اقدام کنند و او را پیدا کرده و محکوم کنند. زیرا به گفته دولت هند، پاکستان هنوز او را پیدا نکرده و در این کار ناکام مانده است.

رسانه هندی «دَ هندو » در گزارشی نوشت که هند معتقد است که اظهر توسط تشکیلات پاکستانی تامین مالی شده و در آن‌جا نگهداری می شود.

مسلمانان هند نیز فعالیت های تروریستی گروه جیش محمد را تقبیح کرده و در مظاهرات پاکستان را به حمایت از وی متهم کرده اند
مسلمانان هند نیز فعالیت های تروریستی گروه جیش محمد را تقبیح کرده و در مظاهرات پاکستان را به حمایت از وی متهم کرده اند

به اساس گزارش‌ها مسعود اظهر که با گروه القاعده و طالبان مسلح افغانستان روابط نزدیک دارد در دهه ۹۰ حرکت ‌المجاهدین را اساس گذاشت.

وی در سال ۱۹۹۹ در سرینگر جمو و کشمیر توسط نیروهای هندی دستگیر شد، اما اعضای این گروه در همین سال هواپیمای مسافربری که از هند به طرف نیپال در پرواز بود را به ولایت کندهار ربودند.

مسعود اظهر در کشمیر توسط نیروهای هندی دستگیر شد اما بعدا در بدل رهایی مسافران طیاره ربوده شدهٔ هندی ٬ از بند رها شد

حکومت هند ناگزیر شد مسعود اظهر را در بدل مسافرن این هواپیما رها نماید، اظهر پس از رهایی‌اش گروه جیش محمد را تشکیل داد.

هرکسی که در لیست سیاه قرار گیرد نمی تواند به خارج از کشور سفر کند، دارایی های آن شخص مسدود شده و از داشتن سلاح ممنوع است.

این در حالی است که مسعود اظهر رهبر گروه جیش محمد پیش از این در ایالت های مختلف پاکستان مدارسی داشت که سپس توسط دولت پاکستان ممنوع شد.

پاکستان در گذشته هم متهم به پناه دادن و آموزش به افراط گرایان است، اما اسلام آباد همیشه این اتهامات را رد کرده است.

  • 16x9 Image

    حسیب‌الله تلاش

    حسیب‌الله تلاش (Haseebullah Talash) ادیتور ارشد بخش دیجیتال رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در مورد موضوعات افغانستان، پاکستان، منطقه و جهان گزارش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG