لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۴۵

مجلهٔ نشنل انتریست: از این پس افغانستان تنها مشکل واشنگتن نیست


تصویر آرشیف: نمایی از شهر کابل پایتخت افغانستان
تصویر آرشیف: نمایی از شهر کابل پایتخت افغانستان

مجلهٔ نشنل انتریست

مجلهٔ امریکایی نشنل انترست در شماره تازه خود مطلبی زیر عنوان « از این پس افغانستان تنها مشکل واشنگتن نیست» به نشر رسانده است.
نویسنده مقاله گفته است که توجه به سرنوشت افغانستان از این پس به پیمانهٔ وسیع به دوش کشور های همسایه آن٬ چین٬ ایران٬ پاکستان و روسیه است.

نویسنده برای اثبات اظهارات خود٬ بخشی از سخنرانی رئیس جمهور جوبایدن را نقل کرده است که سال گذشته هنگام اعلان تصمیم خروج نیروهای امریکایی٬ ابراز کرده بود.

بایدن در سخنرانی خود گفته بود: « افغانستان و منطقهٔ وسیع آسیای میانه جز منافع امنیتی و اقتصادی ایالات متحده نیست».

پاکستان برای خاتمه دادن به فعالیت های « تحریک طالبان پاکستان» با حکومت طالبان رابطه دارد و ایران به دلیل خوف از « گروه داعش» با طالبان نزدیک شده است.

در ادامه مقاله آمده است٬ از زمانی که امریکا نیروهای خود را به صورت کامل از افغانستان بیرون کرده است٬ قدرت های منطقه از جمله چین و روسیه برای نزدیک شدن به افغانستان محتاطانه گام برداشته اند.

به عقیدهٔ نویسند٬ این دو کشور به این دلیل میخواهند تا با افغانستان نزدیک شوند که نگرانی های امنیتی خود را رفع کرده و در کاهش بحران بشری در آن کشور٬ سهم بگیرند.

در این مقاله به کشور های ایران و پاکستان نیز اشاره شده و آمده است که این دو کشور نیز خواهان تامین روابط با افغانستان هستند.

نویسنده به منافع این دو کشور همسایه افغانستان نیز تمرکز کرده و گفته است که پاکستان برای خاتمه دادن به فعالیت های « تحریک طالبان پاکستان» با حکومت طالبان رابطه دارد و ایران به دلیل خوف از « گروه داعش» با طالبان نزدیک شده است.

روزنامه واشنگتن پُست


روزنامه واشنگتن پُست در مورد فعالیت ها و اعتراضات زنان در داخل و بیرون از افغانستان تمرکز کرده است.
در این مقاله آمده است٬ از زمانی که طالبان به قدرت دست یافته و حلقه فعالیت ها را بر زنان تنگ تر ساخته اند٬ زنان معترض چندین بار به جاده ها بیرون شده اند٬ اما این اعتراضات همواره با خشونت رو برو شده است.

آخرین بار٬ به روز شنبه شماری از زنان با سر دادن شعار های « کار٬ نان و آزادی» در کابل دست به اعتراض زدند اما طالبان با فیر های هوایی راهپیمایی آنان را متفرق ساختند.

زنان افغان در داخل و بیرون از افغانستان بر جهانیان فشار وارد می کنند تا حقوق شان اعاده شود

به نوشته روزنامه واشنگتن پُست٬ به شمول زنان عضو شورای ملی پیشین افغانستان و صد ها تن از زنان فعال و سیاستمداران پیشین برای احیای حقوق شان صدای اعتراض خود را بلند کرده اند.

به نوشته نویسنده٬ بخش اعظم فعالین زن که در شهر های استانبول٬ آتن و تورنتو زنده گی میکنند٬ برای دفاع از حقوق خود جهانیان را تحت فشار قرار داده اند.

از همان نخستین روز های حاکمیت طالبان٬ جامعه جهانی بر آنان فشار وارد کرده است تا حق کار و آزادی را به زنان اعاده کنند٬ اما طالبان یک پاسخ داشته اند و آن این که در چهارچوب اصول اسلامی حقوق زنان را تامین کرده اند.

XS
SM
MD
LG