لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۱

فعالان حقوق زنان و نهاد های بین المللی: برخورد طالبان با زنان و دختران « ظالمانه» است


تعدادی از زنان معترض در کابل

فعالان حقوق زنان، و نهاد های بین المللی بار دیگر رفتار طالبان را با دختران و زنان افغان را "ظالمانه" خوانده و خواستار تغییر این رفتار شده اند.

ثنا اعجاز یکی از اعضای برجسته جنبش تحفظ پشتون، رفتار جاری با زنان در افغانستان را ظالمانه خوانده و خواستار پایان دادن به آن شده است.

ثنا اعجاز به روز شنبه ۲۴ سپتامبر در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"جنبش تحفظ پشتون، صدای محکومیت تخطی ها از حقوق بشر را در هر کجا که باشد، بلند می کند و در هر جا که حقوق اساسی بشری نقض شود، با آن مخالفت می کند. افغانستان وطن خود ماست، در آن جا هر رفتاری که علیه زنان جریان دارد، به نظر ما سراسر ظلم کامل است."

در این حال بخش آسیا پسفیک کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد(UNHCR) نیز در مورد وضعیت زنان و دختران در افغانستان، عمیقاً ابراز نگرانی کرده است.

کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد: برای تامین آینده ی مرفه در افغانستان، باید حقوق زنان و دختران افغان رعایت شود.

این اداره روز گذشته در تویتر نوشته که علاوه بر محدودیتهایی که روی رفت و آمد، کار و تحصیل زنان وجود دارد، امنیت آنها نیز در معرض خطر قرار دارد.

به گفتۀ کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، برای تامین آینده ی مرفه در افغانستان، باید حقوق زنان و دختران افغان رعایت شود.


کرن دکر(Decker Karen) شارژدافیر جدید ایالات متحده امریکا برای افغانستان، هم به روز شنبه در سلسلۀ از توئیت ها گفته که آنها از برنامه هایی در افغانستان حمایت می کنند که حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران را توسعه دهد.

بیش از یک سال از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان می گذرد و در این مدت به دختران اجازه آموزش بیشتر از صنف ششم داده نشده و زنان افغان هم در اکثر موسسات از کار منع شده و محدودیت ها بر آنها، افزایش یافته است.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG