لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۳

صدراعظم کانادا: تحریم های تازهٔ در حمایت از معترضان بر حکومت ایران وضع می کنیم


جستن ترودو صدراعظم کانادا

کانادا به علت ادامهٔ سرکوب وسیع معترضان در ایران٬ تحریم های براین کشور وضع می کند.

جستن ترودو صدراعظم کانادا به روز دوشنبه با اشاره به رویداد ها در ایران گفت٬ مرگ مهسا امینی برملا می سازد که حکومت ایران به حقوق بشر احترام قائل نیست. وی گفت که کانادا تحریم های شدیدی بر برخی افراد و نهاد های رژیم ایران وضع میکند.

" من اعلان می کنم که ما دهها فرد و نهاد به شمول پولیس امنیت اخلاقی ایران را تحریم خواهیم کرد. این شدید ترین اقدامات یک کشورجهان علیه ایران است."

آقای ترودو گفت که وی درکنار معترضان در ایران قرار دارد و از زنان معترض حمایت میکند. وی همچنان تاکید کرد که رژیم ایران باید صدای مردم را بشنود و ازسرکوب آنها دست بکشد.

پولیس امنیت اخلاقی که در ایران به « گشت ارشاد » معروف است به کشتن مهسا امینی ۲۲ ساله متهم شده است. وی بخاطر رعایت نکردن حجاب بازداشت شده بود .

زنان و مردان معترض ایران در خیابان های شهر سنندج
زنان و مردان معترض ایران در خیابان های شهر سنندج

امریکا نیز پولیس گشت ارشاد را تحریم کرده است. وزیر خارجۀ جرمنی هم روز دوشنبه از اتحادیۀ اروپا خواست تا به علت سرکوب معترضان بر ایران٬ تحریم وضع کند.

در ویدیو های نشر شده در شبکه های اجتماعی دیده می شود چندین شهر ایران به شمول تهران دوشنبه شب نیز شاهد تظاهرات بود.

بر اساس گزارش نهاد حقوق بشر ایران که مقر آن در خارج است٬ بیشتر از هفتاد تن تاکنون در اعتراضات جان داده اند

تظاهر کنندگان در تهران "مرگ بر دیکتاتور" شعار می دادند.

همزمان سرکوب معترضان نیز ادامه داشت.

رادیو فردا٬ بخش ایرانی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی تا اواخر روز دوشنبه کشته شدن ۳۰ تن از معترضان را مستند ساخته است.

گزارش ها از بازداشت بیش از هزار نفر در ده روز اخیر خبر دادند. سازمان های حقوق بشر بیم دارند که شاید شمار کشته شدگان بیشتر از این باشد.

اعتراضات مردمی با برخورد های جدی پولیس و نیروهای انتظامی ایران رو به رو شده و دهها تن از معترضان در این میان کشته شده اند
اعتراضات مردمی با برخورد های جدی پولیس و نیروهای انتظامی ایران رو به رو شده و دهها تن از معترضان در این میان کشته شده اند

رسانه های دولتی ایران شمار کشته شدگان پولیس ومظاهره چیان را ۴۰ تن اعلان کرده است.

غلام حسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه ایران روز دوشنبه پذیرفت که یک تعداد زیاد مردم از سرک ها بازداشت شده اند ولی گفت که افراد دخیل درآشوب نیز بازداشت شده اند و او دستور داده که افراد بیگناه فورا رها شوند.

در چند روز اخیر عکس های مهسا امینی و دها تن از کشته شدگان در اعتراضات در شبکه های اجتماعی نشر شده است. هشتگ مهسا امینی در تویتر از مرز صد ملیون گذشت.

اما حکومت ایران دسترسی مردم به انترنت را محدود ساخته وبیم آن میرود که استفاده ازانترنیت را به صورت کامل مسدود کند.

XS
SM
MD
LG