لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۱۵

میزان تجارت میان افغانستان و پاکستان کاهش یافته است


رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که شرایط اینکشور در توافق "اپتا" خیلی شدید شده. به گونه مثال، پاکستان از بیمه هر کانتینر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار روپیه می‌طلبد و کرایه را نیز افزایش داده است.

تاجران افغان شکایت می‌کنند که توافق "اپتا" یعنی ترانزیت و تجارت میان افغانستان و پاکستان، با مشکلات زیادی روبه‌رو شده و در نتیجه میزان داد و گرفت دو کشور خیلی کاهش یافته است.

توافق "اپتا" برای سهولت تجارتی میان افغانستان و پاکستان در فبروری سال ۲۰۱۰ امضا شده بود اما اکنون تاجران افغان می‌گوید که پاکستان شرایط را خیلی دشوار ساخته است.

خان جان الکوزی عضو اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان به رادیو آزادی گفت، در حال حاضر پاکستان بر ترانزیت شرایط جدی را وضع کرده است: "در بخش بیمه، همچنان مسایل امنیتی و گرفتن پنج نوع ضمانت از افغان‌ها در بندر کراچی، باعث شده تا در یک سال گذشته، میزان تجارت و ترانزیت ما که در یک سال به صد هزار کانتینر می‌رسید، اکنون از ۱۰ هزار تا ۱۷ هزار کانتینر رسیده. مجبور استیم که انتقال تجارتی را از راه کراچی تنظیم نکنیم و از راه‌های چاه بهار و بندر عباس، اموال را انتقال دهیم."

رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که شرایط اینکشور در توافق "اپتا" خیلی شدید شده. به گونه مثال، پاکستان از بیمه هر کانتینر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار روپیه می‌طلبد و کرایه را نیز افزایش داده است.

به گزارش این رسانه ها، پاکستان تعرفه‌های گمرکی را به صورت پیهم افزایش داده و در نتیجه تاجران افغان مجبور شده اند که رخ به سوی سایر همسایه‌ها کنند.

خانجان الکوزی عضو اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان
خانجان الکوزی عضو اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان

خانجان الکوزی می‌گوید، نگرانی‌ها در این مورد از سوی اتاق‌های تجارت دو کشور با پاکستان شریک ساخته شده است: "آنها وعده داده اند که مشکلات را حل می‌کنند اما تا هنوز مشکل بیمه که خیلی جدی است، حل ناشده مانده. مسئله وسایل ردیابی موترها وجود دارد، کرایه را افزایش داده اند و در نتیجه موترها متوقف شده اند. موضوع دوم این است که از ما ضمانت کتبی می‌خواهند، آنها ما را مجبور می‌سازند که موترهای پاکستانی را به کرایه بگیریم. اگر در بازار کرایه موتر ۲۰۰ هزار روپیه باشد، آنها از ما ۴۰۰ هزار روپیه می‌خواهند."

از جانب دیگر پاکستان گفته که برای جلوگیری از قاچاق اموال، نصب قفل و وسایل ویژه بر کانتینر‌ها را اجباری کرده.

خانجان الکوزی به این باور است که با ایجاد موانع گسترده از سوی پاکستان، تجارت از راه آنکشور بیشتر کاهش می‌یابد و در حال حاضر ترانزیت از کراچی، قاسم بندر و واگه به سوی کمتر شدن روان است.

به گفته آقای الکوزی، در سال‌های گذشته میزان تجارت میان افغانستان و پاکستان سالانه به ۳ میلیارد دالر می‌رسید و اکنون به ۸۰۰ میلیون دالر کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG