لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۳۲

روزنامهٔ گاردین: در کنار زنان، چندین گروه دیگر در افغانستان با تهدید طالبان روبرو اند


تصویر آرشیف: طالبان جلو گردهمایی زنان معترض را در کابل گرفته اند

روزنامه گاردین

  • روزنامه گاردین به کشته شدن یک همجنسگرای افغان توسط طالبان تمرکز کرده است.


به نوشته روزنامه، مرگ حمید صبوری تازه ترین موجی از حملات در برابر گروه های همجنسگرا، دو جنسگرا و تراجنسی موسوم به LGBT است.

در ادامه به نقل از نزدیکان صبوری آمده که او در ماه اگست در یک پُسته در کابل بازداشت شد و پس از سه روز شکنجه به قتل رسید. روزنامه نگفته که طالبان در این مورد چه گفته اند.

یکی از نزدیکان او به گاردین گفته که، طالبان حمید را کشتند و ویدیوی او را به خانواده اش فرستادند.

برادر صبوری در یک ایمیل به گاردین تایید کرده که خانواده اش دو خانه شان را در کابل فروختند و به ترکیه رفته اند.

به نوشته روزنامه، در کنار زنان، چندین گروه دیگر در افغانستان با تهدید طالبان روبرو اند و یکی از آنها همجنسگرایان استند که به باور طالبان حقی برای زیستن ندارند.

نشریۀ آنلاین Project Syndicate

نشریۀ آنلاین Project Syndicate مطلبی را در مورد زنان در افغانستان نشر کرده که نویسندۀ آن گوردن براون صدراعظم پیشین بریتانیا است.

در مطلب به اعتراض دیروز سه شنبه (۲۶ میزان) شماری از محصلان پرداخته شده که بنابر اخراج شماری از محصلان از لیلیۀ پوهنتون کابل در برابر این نهاد آموزشی گردهمایی اعتراض آمیز را با سردادن شعار ها بر پا کردند.

در ادامه آمده که کار های زیادی باید صورت گیرد تا زنان و دختران افغان که برای حقوق شان مبارزه می کنند، به این حقوق شان برسند.

به نوشته نشریه، در حال حاضر دختران و زنان افغان با حملات خشونت آمیز روبرو اند و به کمک های همه نیاز دارند.

گوردن براون صدراعظم پیشین بریتانیا نوشته است که وظیفه و مسئولیت همه است تا به نیاز های این بانوان پاسخ گفته شود.

شماری از محصلان به روز سه شنبه ادعا کردند که پس از مسموم کردن شماری از همقطاران شان، تا بیش از ۵۰ محصل دختر در چند روز گذشته از لیلیه پوهنتون کابل اخراج شده اند.

لیلا بسیم یکی از اخراج شده ها به رادیو آزادی گفت که نیروهای طالبان دیروز جلو اعتراض آنها را گرفتند و حتی از خطر وقوع یک حمله انتحاری در میان آنها خبر دادند.

XS
SM
MD
LG