لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۳۴

پولیس سرحدی پاکستان از افغان‌های که به پاکستان میروند رشوت اخذ می‌کند


تصویر آرشیف: نقطهٔ مرزی سپین بولدک میان افغانستان و پاکستان
تصویر آرشیف: نقطهٔ مرزی سپین بولدک میان افغانستان و پاکستان

شماری ازخانواده‌های افغان شکایت دارند که پولیس پاکستان برای دادن اجازۀ ورود به اعضای خانواد های شان به آن کشور، از آنان رشوه گرفته و یا آزار واذیت‌شان کرده است.

شیردل، یک تن از باشنده های شهر کابل که برادران‌اش تازه برای معاینات صحی به پاکستان رفته اند، می‌گوید که پولیس پاکستان آنان را با گرفتن ۱۰ هزارکلدار رشوه٬ اجازۀ ورود به پاکستان را داده است.

او می‌گوید، روز چهارشنبه دو برادرش بخاطر درمان از راه سپین بولدک به پاکستان رفتند و درحالی که اسناد بیماری‌شان را با خود داشتند، مورد آزارو اذیت پولیس پاکستان قرار گرفتند.

او روز پنج‌شنبه به رادیوآزادی گفت، برادرانش درحالی که پاسپورت هم داشتند، اما پولیس پاکستان از آنان رشوه گرفته است:

"روزگذشته دو عضو خانوادۀ من به پاکستان رفتند که پولیس پاکستان از هر کدام‌شان ۵ هزار کلدار رشوه گرفته است، هیچ گاه بدون رشوه اجازه نمی‌دهد که بدون رشوه پاکستان بروند، برادران من آنجا برای تداوی رفته اند، اگر چه اسنادهای شفاخانه راهم داشتند اما زیاد انتظار مانده اند. بعدا پول گرفته و برایشان اجازه داده است."

بسیاری از افغانهای که پاسپورت نیز دارند شکایت کرده اند که پولیس سرحدی پاکستان از آنان رشوه میگیرد
بسیاری از افغانهای که پاسپورت نیز دارند شکایت کرده اند که پولیس سرحدی پاکستان از آنان رشوه میگیرد

این درحالیست که بیشتر افغان‌ها از چندین سال به این طرف بخاطر درمان به پاکستان رفت و آمد دارند و برای تداوی یک بیماری مجبور اند چندین بار در سال به شفاخانه‌های پاکستان مراجعه کنند.

از سوی دیگر شماری از افغان‌ها که برای طی مراحل پرونده‌های مهاجرت‌شان نیز در پاکستان زندگی دارند، به دلیل زمانگیری شدن پرونده‌هایشان، زمان اعتبار ویزه های شان پایان یافته است.

نجیبه، یک تن از شهروندان افغانستان که در پاکستان است، چشمدید خود را در مورد برخورد پولیس پاکستان با این افغان‌ها به رادیوآزادی بیان کرد:

"پولیس پاکستان افغان‌های که اسناد و ویزا ندارند را بازداشت کرده و به زندان می‌اندازد، قسمی که چندی پیش ده‌ها افغان از سوی پولیس به این بهانه بازداشت شدند که ویزا و اسناد ندارند و آن‌ها جبرا به افغانستان فرستاده شدند."

سفارت حکومت طالبان در پاکستان و وزارت خارجه طالبان در کابل به سوالات رادیو آزادی در مورد مشکلات افغانها پاسخ ندادند

خواستیم با اعضای خانوادۀ افغان‌هایی که همین اکنون در زندان‌های پاکستان در بند بسر می‌برند صحبت کنیم، اما هیچ کدام‌شان حاضر به گفت‌وگو در این باره نشدند.

تلاش کردیم در بارۀ مشکلات افغان‌ها در پاکستان و گرفتن رشوه و بازداشت آنان از سوی پولیس پاکستان با مسئولان طالبان در سفارت افغانستان در پاکستان صحبت کنیم اما موفق نشدیم.

وزارت خارجۀ طالبان هم تا زمان نشر گزارش به پرسش‌های ما در این باره پاسخ نداد.

بر اساس گزارش رادیو آزادی، حدود چهارماه پیش نیز شماری از مهاجران افغانستان در پاکستان که بخاطر مشکلات اقامت‌شان در آن کشور تظاهرات کرده بودند، برخی از آنان از سوی پولیس پاکستان بازداشت و زندانی شدند.

این نگرانی‌ها درحالی مطرح می‌شود که پس از حاکمیت حکومت طالبان در افغانستان شماری از افغان‌ها در تلاش بیرون شدن از این کشور شدند که از این میان شماری از آنان برای طی مراحل پرونده‌های پناهندگی‌شان به پاکستان رفته و به گفتۀ خودشان، به دلیل زمانگیر شدن طی مراحل اسنادهایشان، در وضعیت دشواری در این کشور بسر می‌برند.

XS
SM
MD
LG