لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۵۲

افغان‌های پناهجو در امریکا: سرنوشت نامعلوم ما را نگران کرده است


افغان‌های که در جریان روند تخلیه از کابل به جرمنی و از آنجا به امریکا منتقل شده اند. عکس از آرشیف

هزاران افغان که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان در افغانستان به ایالات متحدۀ امریکا رفته‌اند، نگران سرنوشت نامعلوم خود در این کشور هستند.

آنان از دولت امریکا می‌خواهند که زمینۀ زندگی دایمی را برای آنان فراهم کند.

مسکا که در جریان روند تخلیه به امریکا رفته است، به رادیو آزادی می‌گوید که هزاران افغان تازه وارد به این کشور در ناامیدی به سر می‌برند: "نه تنها من، در اینجا هزاران افغان است که پروندۀ مهاجرت دارند، اما کارهای شان با بسیار کندی به پیش می‌رود. به شمول من همه نگران هستند که چه زمانی مدت اعتبار ویزهٔ ما ختم می‌شود، سرنوشت ما در خاک امریکا چه خواهد شد؟"

محمد امین که وضعیت مشابهی دارد از دولت امریکا می‌خواهد که به این حالت نامعلوم آنان نقطۀ پایان بگذارد:
"آن شماری که از افغانستان به اینجا مهاجر شده‌اند، شماری یک و شمار دیگر دو سال می‌شود که صبر می‌کنند تا که موضوع گرین کارت‌شان معلوم شود. ما از اعضای کانگرس امریکا تقاضا می‌کنیم که به این حالت نامطمئن نقطهٔ پایان بگذارد."

به تازگی کمیتهٔ بین‌المللی نجات (آی آر سی) از کانگرس امریکا خواسته که فرمان اسکان مجدد افغان‌ها را تصویب کنند.

جی سی هیندریکسن، رئیس و مدافع پالیسی اسکان مجدد، پناهندگی و ادغام کمیتۀ بین المللی نجات خواستار تصویب فرمان اسکان مجدد افغان‌ها از سوی کانگرس شده است.

به گفتهٔ آقای هیندریکسن، مهاجرین افغان در امریکا مستحق اطمینانی هستند که از طریق این مصوبه برای شان فراهم می‌شود.

به باور هیندریکسن، مهاجرین و پناهجویان نسل امریکا را بهتر و قوی تر کرده و مقام‌های برحال و آیندهٔ امریکا باید از ارزش‌های واقعی امریکا حمایت کنند.

روند تخلیه افغان ها از میدان هوایی کابل. عکس از آرشیف
روند تخلیه افغان ها از میدان هوایی کابل. عکس از آرشیف

پس از سقوط نظام جمهوریت در اواسط ماه آگست سال ۲۰۲۱ هزاران افغان از طریق برنامۀ تخلیه به امریکا انتقال یافتند که به شمار زیادی از آنان ویزهٔ کوتاه مدت بشردوستانه (پرول) داده شده است.

این ویزه تنها به افراد آسیب‌پذیر اجازه می‌دهد که برای دو سال در ایالات متحده باقی بمانند، اما زمینۀ اقامت دایمی و یا تابعیت حتمی آنان را فراهم نمی‌کند.

اما به گفتهٔ آی آر سی، اگر کانگرس مصوبۀ اسکان مجدد افغان‌ها را تصویب کند، سرنوشت اقامت دایمی افغان‌ها معلوم می‌شود.

بر اساس معلومات آی آر سی، افغان‌ها در یک سال اقامت در ایالات متحده ۱.۴ میلیارد دالر عاید داشتند و تقریباً ۲۰۰ میلیون دالر مالیه داده‌اند که به گفتهٔ این سازمان، استقبال از پالیسی مهاجرت بیشتر اوقات سود اجتماعی و اقتصادی هم دارد.

این اداره همچنان گفته، ایالات امریکا از افغان‌ها استقبال کرده اند و والی ۳۷ ایالت از طریق اقداماتی مالی و قانونی حمایت خود را نشان داده اند، اما حالا نوبت کانگرس است که فرمان اسکان مجدد افغان‌ها را تصویب و حمایت خود را در عمل ثابت کند.

شماری از اعضای کانگرس ایالات متحدۀ امریکا در ماه آگست سال روان میلادی به کانگرس این کشور مصوبه‌ای را ارائه کرده بودند که زمینۀ اقامت دایمی افغان‌های تازه وارد را در این کشور فراهم می‌کند.

با حاکمیت دوبارۀ طالبان در ۱۵ آگست سال ۲۰۲۱ میلادی، ده‌ها هزار افغان به ابتکار امریکا و همکاری سایر دولت‌ها به بیرون از افغانستان فرستاده شدند.

با این وجود هنوز هم شماری زیاد از افغان‌ها در افغانستان و کشورهای سوم برای رفتن به امریکا، کانادا و کشور‌های اروپایی انتظار می‌کشند، اما افغان‌های به منزل رسیده از مشکلات در بخش اسکان مجدد و بدست آوردن اسناد قانونی شکایت دارند.

XS
SM
MD
LG