لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۳۸

معاون یوناما با مقام‌های تاجیکستان و ازبکستان در مورد افغانستان گفتگو می‌کند


مارکس پوتزل معاون هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان

مارکس پوتزل معاون هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان به هدف گفتگو در مورد همکاری‌های منطقه‌یی با این کشور و مردم آن، به تاجیکستان و ازبکستان سفر کرده.

یوناما خبر داده که آقای پوتزل در جریان سفرش این هفته، با مقام‌های حکومت‌های هر دو کشور در مورد تقویت همکاری‌های منطقه‌یی با افغانستان گفتگو می‌کند.

در مورد این سفر جزئیات بیشتر ارائه نشده اما پوتزل گفته است که دیروز (۲۹ عقرب) به دوشنبه رسید.

مارکس پوتزل از افغانستان به دو کشور آسیای میانه سفر کرده.

نماینده‌های تاجیکستان و ازبکستان در نشست چهارشنبه گذشته در مسکو اشتراک کردند و با تمامی شرکت کننده‌ها به این توافق رسیدند که هماهنگی و تلاش‌های منطقه‌یی برای گفتگو‌ها میان افغان‌ها و ثبات و امنیت در منطقه افزایش یابد. در این نشست از نماینده‌های حکومت طالبان دعوت نشده بود.

با آنکه هیچ کشور در منطقه و جهان، حکومت سرپرست طالبان را به رسمیت نشناخته، باز هم برخی کشور‌ها با مقام‌های طالبان تعامل داشته اند، از جمله ازبکستان که قرار است پروژه بزرگ خط آهن از ترمز تا پشاور را از طریق مزارشریف و کابل امتداد دهد.

تاجکستان، تا اکنون هیچ تعاملی با طالبان نداشته و اینسو گفته می‌شود که مقام‌های گروهی موسوم به جبهه مقاومت ملی افغانستان که مخالف طالبان استند، در آن کشور بسر می‌برند.

کشور‌های آسیای میانه و روسیه در مسایل حقوق بشری افغانستان تا هنوز به صراحت از طالبان انتقاد نکرده اند اما همواره بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید می‌کنند.

با آنکه طالبان می‌گویند حکومت‌شان فراگیر است، باز هم روسیه و متحدانش این ادعا را نمی‌پذیرند و می‌گویند که با این اظهارات طالبان موافق نیستند.

XS
SM
MD
LG