لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۰۳

پاکستان بگونه مشروط گذرگاه چمن‌-سپین بولدک را می‌‌گشاید


دروازه مرزی میان افغانستان و پاکستان

یک مقام پاکستانی از گشایش گذرگاه چمن – سپین بولدک به روی مردم و موترهای باربری در جریان امروز دوشنبه (۳۰ عقرب) خبر می‌دهد.

عبدالحمید زهری معاون کمیشنری چمن در پاکستان این تعهد را دیروز (۲۹ عقرب) پس از دیدار با مقام‌های طالبان اعلام کرد.

او افزوده که طالبان وعده داده اند تا حمله کننده بر سربازان پاکستانی را بازداشت و مجازات کنند: "مقام‌های افغان در جریان گفتگوها، از وقوع این رویداد ابراز تاثر عمیق کردند و وعده سپردند که متهم را به زودترین فرصت ممکن بازداشت و مجازات می‌کنند. در گفتگو توافق شد تا دروازه دوستی، (گذرگاه چمن – سپین بولدک) از دوشنبه به روی مردم و تاجران بازگشایی شود."

بیش از یک هفته شد که مرز چمن – سپین بولدک از سوی پاکستان بسته شده. به گفتۀ مقام‌های پاکستانی، یک حمله کننده از افغانستان، در تیراندازی یک سرباز آنکشور را کشت و دو تن دیگر شانرا زخمی کرد.

پیش از این مقام‌های پاکستانی گفته بودند که راه تا هنگام سپردن حمله کننده به آنها، این گذرگاه بسته خواهد ماند.

ملا عبدالشکور حقانی سرپرست ریاست خارجه طالبان در قندهار هم تایید کرده که پاکستانی‌ها وعده برای بازگشایی مرز داده اند: "در مورد دروازه وعده داده اند، اگر به تعهد‌شان عمل کنند. توافق شده که دروازه از دوشنبه ۲۱ نومبر به صورت مکمل بازگشایی شود. از جانب ما مشکلی وجود ندارد، اگر آنها مشکلی را ایجاد نکنند."

با بسته ماندن مرز چمن – سپین بولدک در بیش از یک هفته گذشته، صد‌ها موتر در دو سوی مرز متوقف مانده اند که زیان‌های مالی را به تاجران وارد کرده است.

آرشیف - موترهای باربری در منطقه سپین بولدک - چمن
آرشیف - موترهای باربری در منطقه سپین بولدک - چمن

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در پیامی به رادیو آزادی، گزارش‌ها در مورد تحویل‌دهی فردی را که بر سربازان پاکستانی حمله کرده بود، بی‌اساس خواند.

"درگیری نظامیان طالبان و پاکستان در دند پتان"

در یک تحول دیگر از درگیری در ولسوالی دند پتان ولایت پکتیا و آنسو در کرم اجنسی میان نیروهای طالبان و نظامیان پاکستانی گزارش داده شده.

مقام‌های پاکستانی و بزرگان قومی در کرم اجنسی به رادیو مشال ادعا کرده اند که دو تن از مرزبانان پاکستانی و دو کودک در این منطقه، چاشت یکشنبه (۲۹ عقرب) در حملات طالبان زخمی شدند.

در اینسوی مرز، باشنده‌های ولسوالی دند پتان از کشته و زخمی شدن چندین تن در نتیجه درگیری‌ها خبر می‌دهند اما آمار تا هنوز دقیق نشده.

آرشیف - منطقه مرزی میان افغانستان و پاکستان در ولسوالی دند پتان پکتیا
آرشیف - منطقه مرزی میان افغانستان و پاکستان در ولسوالی دند پتان پکتیا

محمد ناصر باشنده ولسوالی دند پتان شب گذشته به رادیو آزادی گفت که ادامه جنگ آنها را نگران کرده است: "جنگ شدید از ساعت دو نیم پس از چاشت آغاز شد و تا اکنون ادامه دارد. تلفات هم وارد شده اما آمار دقیقش معلوم نیست. در هر دو جانب زخمی هم وجود دارد. اسلحه سنگین و هاوان از هر دو جانب شلیک شده. مردم با مشکلات زیادی روبرو اند و درخواست ما از مقام‌ها همین است که به این جنگ رسیدگی کنند."

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان گفته که در دند پتان درگیری تازه صورت نگرفته و دو روز پیش، به دنبال جنگ، هیئتی از دو جانب برای تحقیق تعیین شده و گفتگوهای‌شان جریان دارد.

بر اساس گزارش‌ها، درگیری در ولسوالی دند پتان هنگامی آغاز شد که باشنده‌های کرم اجنسی در اینسوی سیم خاردار با طالبان جنجال کردند.

قوم بنگش که نفوذ خیلی زیاد در کرم اجنسی دارد، گفته که صد‌ها جریب زمین‌شان در اینسوی سیم خاردار در ولسوالی دند پتان باقی مانده و سرنوشتش هم معلوم نیست.

XS
SM
MD
LG