لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۵

یک هیئت بلند پایه پاکستانی به رهبری حنا ربانی کهر به کابل سفر می‌کند


حنا ربانی کهر وزیر دولت در امور خارجی پاکستان

وزارت خارجۀ پاکستان می‌گوید ، یک هیئت به ریاست حنا ربانی کهر٬ وزیر دولت در امور خارجی پاکستان٬ به روز سه شنبه ۲۹ نومبر به کابل سفر می‌کند.

در خبرنامهٔ که عصر روز دوشنبه منتشر شد٬ گفته شده است که در جریان سفر این هیئت به کابل، به شمول روابطه دوجانبه٬ در مورد همکاری‌ها در بخش تعلیم، تجارت، سرمایه گذاری، اتصال منطقوی، روابط میان مردم و امنیت منطقوی گفت‌وگو صورت میگیرد.

در خبرنامۀ وزارت خارجۀ پاکستان به این موضوع نیز اشاره شده است که هر دو طرف روی تأمین صلح در افغانستان و همچنان در مورد ثبات دایمی میان دو کشور بحث خواهند کرد.

قرار است هیئت پاکستانی در زمینه های مختلف از جمله تامین روابط بهتر و همکاری در زمینه های اقتصادی و تحصیلات٬ با حکومت طالبان گفتگو کند.

خبرنامه می افزاید که پاکستان به تلاش‌هایش برای کمک با مردم افغانستان به ویژه کاهش بحران بشری و فراهم ساختن فرصت‌های برای بهبود وضعیت اقتصادی زنان، مردان و کودکان افغان ادامه داده و گفتگوهای مفیدی را در این زمینه ها٬ انجام خواهد داد.

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان در افغانستان٬ این نخستین بار است که یک هیئت بلند پایۀ پاکستانی که رهبری آن را یک بانوی سیاستمدار به عهده دارد٬ به افغانستان سفر می‌کند.

این سفردرحالی انجام می‌شود که پیش از این از آزار و اذیت افغان‌ها و زندانی کردن آنان در پاکستان گزارش‌هایی به نشر رسیده است .


وزارت خارجۀ حکومت طالبان هم در اعلامیه‌ای گفته است که آزار واذیت و ایجاد مشکلات به افغان‌ها را محکوم می‌کند و از حکومت پاکستان خواسته است تا از تکرار این گونه برخوردها جلوگیری کند.

به همین گونه گزارش‌ها از درگیری میان نیروهای پاکستانی و طالبان در سپین بولدک و دند پتان نیز نشر شده که به علت آن راه سپین بولدک –چمن برای چند روز بروی رفت و آمد مسافران و بازرگانان بسته شده بود.

XS
SM
MD
LG