لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۴۳

زلنسکی: روسیه شهر باخموت را به مخروبه مبدل کرده است


گوشه‌ای از شهر باخموت اوکراین

از جنگ روسیه در اوکراین بیش از نه ماه می‌گذرد. اکنون این جنگ بیشتر در چهار منطقۀ این کشور متمرکز است. روسیه این مناطق را در ماه سپتمبر گذشته به گونه غیرقانونی با خود ملحق کرد.

مسکو سعی می‌کند که کنترل خود بر این مناطق را مستحکم سازد ولی اوکراین تلاش دارد که این مناطق را دوباره تصرف کند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت که وضعیت در چندین شهر ایالت‌های لوهانسک و دونتسک در شرق این کشور که در نزدیکی خطوط مقدم جنگ قرار دارند متشنج است.

این دو ایالت در منطقه صنعتی دو نباس قرار دارند که همسرحد روسیه است.

ویلادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در آغاز حمله به اوکراین، دونباس را منطقۀ عمده جنگ اعلان کرد. جدایی طلبان مورد حمایت مسکو از سال ۲۰۱۴ به این سو در برابر نیروهای دولتی اوکراین در این مناطق می‌جنگند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در پیام ویدیویی شب گذشته خود گفت که شهرهای باخموت، سولیدار، مارینکا، و کریمیا که از مدت‌ها به این سو شرایط زندگی در آنجا دشوار شده، در اثر حملات راکتی نیروهای روسیه به شدت تخریب شده اند.

وی افزود که شهر باخموت به مخروبه تبدیل شده است.

هنوز هم چند ساختمان در این شهر باقی مانده و در برخی سرک‌های آن مردم دیده می‌شوند.

باخموت نیز مانند شهر ساحلی ماریوپول و چند شهر دیگر اوکراین برای یک مدت طولانی در محاصره قرار داشته و نیروهای روسیه در این اواخر حملات خود بر زیرساخت‌ها و تاسیسات انرژی اوکراین را شدت بخشیده است.

پاولو کریلینکو والی دونتسک هفته گذشته گفت بعد از اینکه روسیه در چند ماه اخیر جنگ را در دونباس متمرکز کرد، تخمیناً نود فیصد از هفتاد هزار باشنده این منطقه منازل خود را ترک گفتند. از سوی دیگر اردوی اوکراین گفت که در روز‌های جمعه و شنبه گذشته بیست حمله هوایی بر مناطق مختلف این کشور صورت گرفته و شصت راکت در اوکراین اصابت کرده است.

XS
SM
MD
LG