لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۵۲

اجمل حقیقی چی خاطراتی از دورهٔ شش ماههٔ زندان دارد؟


اجمل حقیقی یوتیوبر افغان که بیشتر از شش ماه نزد طالبان زندانی بود.

اجمل حقیقی یکی از مدل‌ها و یوتیوبران افغانستان با چند تن از همکارانش از زندان طالبان رها شدند.

آقای حقیقی به روز چهارشنبه با نشر ویدیویی در شبکۀ یوتیوب‌اش گفت که خاطرات فراوانی از دوره زندان دارد و همزمان تشوشات روانی نیز داشته است.

به گفته وی احتمالا این مشکلات ناشی از استرس‌های زندان و سوء تفاهمات پیش‌آمده در زند‌گی‌اش باشد:

"با اندکی مشکل عصبی روبه‌رو شده‌ام نمی‌دانم که بخاطر تأثیر استرس و مشکلات زیاد بوده، خوب در زندان رفتن با این مشکلات و سوء تفاهمات بزرگ با این درد و رنج فامیل با مریضی که برایم پیش آمده، بسیار گپ‌ها است که میخواهم در مورد آن با شما درد دل بکنم."

در اول ویدیو دیده می‌شود که آقای حقیقی اشک می‌ریزد، اما می‌گوید که گریه‌اش ناشی از خوشحالی است و از این که توانسته یکبار دیگر در شبکۀ ویدیویی‌اش ظاهر شود، خرسند است.

او گفته است که در جریان محاکمۀ حکومت طالبان بی‌گناه ثابت شد و پس از رفع سوء‌تفاهم به میان آمده، طالبان پس از ۱۹۵ روز او و همکارانش را آزاد کردند.

او گفته که امید آرمان و عبید الله مجیدی، از جمله همکاران‌اش هم یکجا با او از بند طالبان رها شدند، اما غلام سخی که به گفتۀ وی تکلیف روانی و عصبی داشت، پیش از این و چند روز پس از بازداشت، آزاد شده بود.

اجمل حقیقی: خاطرات تلخ و شیرین فراوان از دوره زندان دارم

اجمل حقیقی و همکاران‌اش به اتهام اهانت به مقدسات اسلامی از ماه جون به این طرف در ریاست استخبارات طالبان و زندان پلچرخی کابل زندانی بودند.

اجمل حقیقی در ویدیو منتشر شده‌اش با احتیاط حرف می‌زند و تنها به دلتنگی‌ها و افسرده‌گی‌های زندان اشاره می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خاطرات تلخ زندان قصه کند و همچنان هیچ حرفی مبنی بر شکنجه شدن در زندان به زبان نیاورده است.

حکم شریعت در قضیۀ اجمل حقیقی چیست؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

رادیو آزادی تلاش کرد تا با اجمل حقیقی صحبت کند٬ اما موفق نشد.

این در حالیست که پیش از این عکس‌ها و ویدیوهایی از لت و کوب خبرنگاران در زندان‌های حکومت طالبان نشر شده و شماری دیگر از افرادی که از سوی حکومت طالبان بازداشت و زندانی شده اند، پس از خارج شدن از افغانستان از شکنجه شدن در زندان‌های طالبان سخن زده اند.

اما حکومت طالبان همواره این گونه ‌اتهام‌ها و سایر اتهام‌های مشابه را رد کرده اند.

اجمل حقیقی یوتیوبر افغان پس از رهایی‌اش از زندان حکومت طالبان گفته است که در افغانستان می‌ماند و به فعالیت‌هایش اما با تفاوت، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG