لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۴۵

یوناما: نتیجه مبارزه حکومت طالبان با موادمخدر در اوایل سال آینده میلادی معلوم میشود


تصویر آرشیف: یکی از مزارع کوکنار در جنوب افغانستان

سازمان ملل متحد میگوید که حکومت طالبان حکم منع کشت کوکنار را تا حال تطبیق کرده است، اما پیش از وقت است که به نتایج آن خوشبین بود.

سازمان ملل متحد میگوید که هرچند افغانستان در فصل اول سال کشت کوکنار در افغانستان (۳۲) در صد افزایش یافته بود، اما حال آنان انتظار دارند که با عملی شدن حکم رهبر طالبان، در فصل جاری کشت کوکنار به گونه چشمگیر کاهش خواهد یافت.

روزا اتنبایوا نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در نشست شورای امنیت این سازمان گفت، حکومت طالبان تا حال در بخش تطبیق این حکم بهتر عمل کرده، اما تا سه ماه دیگر معلوم خواهد شد که آیا طالبان در منع کشت کوکنار جدی اند یا نه؟

وی به ادامه افزود:

" شواهد نشان میدهد که طالبان حکم منع کشت کوکنار و سایر بته های نشئه آور را عملی میکنند، اما ما نمیتوانیم که تا اوایل سال آینده تطبیق کامل این حکم را تایید کنیم، اما ارادهای که در این بخش به وجود آمده، قابل ستایش است. از جانب دیگر، منع کشت کوکنار بر عاید مالی برخی دهقانان تاثیر منفی به جا میگذارد، چون برنامه های کافی بدیل کوکنار به اجرا گذاشته نشده است."

روزا اتنبایوا نماینده ویژه سازما نلل برای افغانستان
روزا اتنبایوا نماینده ویژه سازما نلل برای افغانستان

گزارش سازمان ملل متحد که در اوایل ماه عقرب امسال نشر شد، در آن گفته شده که کشت کوکنار در افغانستان امسال (۳۲) در صد افزایش یافته، اما حکومت طالبان در آن زمان ادعا کرد که یافته های این گزارش به زمان قبل از حکم رهبران آنان بر میگردد.

گزارش سازمان ملل متحد که در اوایل ماه عقرب امسال نشر شد، در آن گفته شده که کشت کوکنار در افغانستان امسال (۳۲) در صد افزایش یافته

سه هفته از آغاز فصل تازه کشت کوکنار در ولایت های گرمسیر افغانستان میگذرد و حکومت طالبان ادعا کرده که در یک هفته اخیر نیروهای آنان در ولایت های ارزگان، هلمند، لغمان و کنر بیش از یک صد جریب زمین را از بته های کوکنار پاکسازی کرده اند.

در گزارش تازه سازمان ملل متحد که به شورای امنیت این سازمان ارایه شد، آمده است که هنوز نیز (۸۵) در صد تریاک جهان در افغانستان تولید میشود و هیچ مانعی در برابر قاچاق آن وجود ندارد.

سازمان ملل متحد امیدوار است که روند کشت کوکنار و تولید تریاک در افغانستان کاهش بیابد
سازمان ملل متحد امیدوار است که روند کشت کوکنار و تولید تریاک در افغانستان کاهش بیابد

آر رویندرا، معاون نماینده دایمی هند در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت از جامعه جهانی خواست که برای سرکوب شبکه های قاچاق باهم همکاری کنند.

" مسئله مرتبط با تروریزم، موضوع قاچاق مواد مخدر است، ما نیاز داریم تا برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و برهم زدن شبکه قاچاق همکاریهای جهانی را تقویت کنیم."

همزمان با تاکید حکومت طالبان بر تطبیق فرمان رهبر شان در مورد منع کشت کوکنار، گزارشهای وجود دارد که تولید شیشه و هیرویین با استفاده از بته ومان در ماه های اخیر در افغانستان افزایش یافته است.

وزارت داخله حکومت طالبان اما گفته که منع جمعآوری بته ومان و استفاده از آن در تولید مواد مخدر بخشی از مبارزه آنان با مواد مخدر است، از همین رو در هفته گذشته در ولایتهای فراه، غور و هلمند سه انبار آن را کشف و آتش زده اند.

گزارش: مرسلین ارسلا

XS
SM
MD
LG