لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۲۲

روزنامهٔ میل: ممنوعیت کار زنان در نهاد های امداد رسان٬ بحران بشری را در افغانستان افزایش می دهد


تصویر آرشیف: تعدادی از زنان در کابل

روزنامهٔ میل

  • روزنامه بریتانوی « میل» در تازه ترین شماره خود با توجه به تصمیم اخیر طالبان در مورد منع کار زنان در موسسات غیر دولتی داخلی و بین المللی٬ اظهارات وزیر خارجه آسترالیا را به نشر رسانده است.

پینی وونگ این تصمیم طالبان را تقبیح کرده و از آنان خواسته است تا در خصوص این تصمیم که حقوق زنان را محدود می سازد٬ تجدید نظر کنند.

روزنامه در همین رابطه به پیام تویتری وزیر خارجه آسترالیا اشاره کرده که در آن گفته شده است:
« ممنوعیت زنان از کار در موسسات غیر دولتی تاثیرات جدی بر روند مبارزه با بحران بشری موجود در افغانستان بجا می گذارد.»

روزنامه « میل» درعین حال از برخی نهاد های غیر دولتی خارجی نیز یاد کرده است که به دلیل این تصمیم طالبان٬ فعالیت های خود را در افغانستان متوقف کرده اند.

سیف د چلدرن٬ شورای ناروی برای مهاجرین٬ موسسه پاملرنه و کمیته بین المللی نجات از جمله نهاد های اند که فعالیت های خود را به همین دلیل در افغانستان توقف داده اند.

این موسسات گفته اند که بدون کارمندان زن نمیتوانند فعالیت های خود را ادامه بدهند.

اداره صلیب سرخ بین المللی نیز یکی از همین نهاد هاست که برای ۲۶ ملیون افغان خدمات صحی را ارائه کرده است. این نهاد بین المللی برای ده هزار و چهارصد و هشتاد و سه تن از کارمندان صحی در افغانستان معاش می پرداخت.

روزنامه همچنان هشدار سازمان ملل را نیز منعکس کرده که گفته است٬ کار زنان در نهاد های کمک رسان٬ خط سرخ آنان است و در این مورد با طالبان صحبت می کنند تا از تصمیم خود منصرف شوند.

روزنامه واشنگتن تایمز

  • روزنامه واشنگتن تایمز نیز در همین رابطه مقاله یی را به نشر رسانده و روی گفتگوی نمایندهٔ سازمان ملل با وزیر اقتصاد طالبان در این مورد٬ تمرکز کرده است.


روزنامه گفته است که رامز الاکبروف معاون دفتر یوناما در کابل به روز دوشنبه با قاری دین محمد سرپرست وزارت اقتصاد طالبان در مورد موضوع منع کار زنان در موسسات غیر دولتی داخلی و بین المللی صحبت کرده است.

دفتر یوناما بدون این که جزییاتی در مورد این دیدار و صحبت ها ارائه کند٬ در صفحه تویتر خود نوشته است: « ملیون ها افغان به کمک های بشری نیاز دارند و برای رساندن کمک ها٬ برداشتن موانع حیاتی است».

در مقالهٔ روزنامه واشنگتن تایمز نگرانی سازمان همکاری های اسلامی٬ قطر و برخی از کشور های دیگر نیز ذکر گردیده است.

XS
SM
MD
LG