لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۶

سرکوب اعتراضات از سوی طالبان؛ زنان در هرات اعتراضات مخفیانه را آغاز کرده اند


زنان معترض هرات پس از این که اعتراضات شان در پیوند به درخواست حق تحصیل و کار از سوی طالبان سرکوب شد، اعتراضات مخفیانه را آغاز کرده اند.

پس از ممنوعیت آموزش و تحصیل دختران توسط طالبان و سرکوب زنان معترض به این تصمیم، اعتراضات مخفیانه انفرادی زنان در هرات آغاز شده‌ است.

مهرناز باشنده ولایت هرات، کسی‌که در اعتراض‌های مختلف گروهی و انفرادی حق آموزش، سهم گرفته می‌گوید شب گذشته برای اولین بار بر دیوار مکتب هاتفی شعار "دانش‌آموزان، دانش‌آموزان، حق تحصیل خود را مطالبه کنید" را نوشته و به این کار ادامه می‌دهد.

مهرناز: بالاخره تصمیم گرفتیم فعالیت‌های خود را از طرف شب پیش ببریم

مهرناز می‌گوید در مقابل تصمیم اخیر طالبان در مورد ممنوعیت بر تعلیم و تحصیل دختران هفته گذشته اعتراض خود را شروع کرد، اما از سوی طالبان اجازه داده نشد، اما اکنون صدای خود را به شیوه‌های محتلف در مناطق مختلف این ولایت بلند می‌کند.

مهرناز افزود: "بالاخره تصمیم گرفتیم فعالیت‌های خود را از طرف شب پیش ببریم، ما شعارهای خود، الله اکبر، تعلیم حق ما است، یا همه یا هیچ کس، به احترام قرآن حق زنان را نگیرید با موفقیت از بام‌های خانه‌های خود سر می‌دهیم، اما بدبختانه همه فعالیت‌های ما از طرف شب است بخاطری که برای ما اجازه نمی‌دهند باز ما این کار را از دیوارهای مکاتب شروع کردیم، بخاطری که مکتب اولین جای است که اطفال آن‌جا شروع می‌کنند و مورد توجه مردم است."

مرجان: از حق خود نمی‌گذریم، «اقرأ (بخوان) جنگ کن و مبارزه کن» ما این شعارها را در بنرها می‌نویسیم و به دروازه‌های خانه‌ها نصب می‌کنیم

مرجان یک اعتراض کننده دیگر که در اعتراض هفته گذشته اشتراک کرده بود همین گفته‌ها را مطرح می‌کند و می‌گوید در جریان اعتراض طالبان با آنان رفتار نادرست کرد، اما به گفته او در مقابل ممنوعیت حق آموزش از سوی طالبان اعتراض‌های خود را ادامه دادند.

مرجان گفت: "آموزش حق ما است، ما حق خود را می‌خواهیم، از حق خود نمی‌گذریم، «اقرأ (بخوان) جنگ کن و مبارزه کن» ما این شعارها را در بنرها می‌نویسیم و به دروازه‌های خانه‌ها نصب می‌کنیم تا که مردم ببینند و ما حق خود را گرفته بتوانیم، خواندن و نوشتن به هر مرد و زن فرض است، طالبان که خود را پیرو اسلام می‌دانند پس چرا گفته خدا و رسول خدا را قبول نمی‌کنند؟"

در این عکس که از طرف شب گرفته شده دیده می شود که یک خانم در حال نوشتن شعار بر یک دیوار در شهر هرات است
در این عکس که از طرف شب گرفته شده دیده می شود که یک خانم در حال نوشتن شعار بر یک دیوار در شهر هرات است

او می‌گوید تا زمانی مبارزه خود را ادامه می‌دهد که طالبان از تصمیم خود عقب‌نشینی کنند.

هرچند آنان تعداد دختران و زنان اشتراک کننده در اعتراض‌ها را مشخص نگفتند، اما می‌گویند بیشتر آن دخترانی که از آموزش محروم شدند با آنان در این اعتراض اشتراک دارند.

طالبان بعد از حاکمیت دوباره در افغانستان دروازه‌های مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنف شسم بستند و در این اواخر دروازه پوهنتون‌ها را به روی دختران هم بستند.

همین‌طور طالبان رفتن زنان به پارک‌های تفریحی، استدیوم‌های ورزشی، حمام‌های عمومی را منع کردند و سفر بدون محرم شرعی زنان را هم منع کردند.

طالبان مورد انتقاد قرار گرفته اند که محدودیت‌های دوره نخست حکومت‌داری خود را پیش گرفته اند که در آن زمان هم آموزش دختران و کار زنان را منع کرده بودند.

XS
SM
MD
LG