لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۴۸

واکنش حکومت طالبان به اظهارات وزیر داخله پاکستان: افغانستان بی‌صاحب نیست


آرشیف- شماری از نیروهای طالبان در کابل
آرشیف- شماری از نیروهای طالبان در کابل

وزارت دفاع حکومت طالبان به سخنان رانا ثناالله وزیر داخله پاکستان واکنش نشان داده و گفته که افغانستان بی‌صاحب نیست.

در بیانیه وزارت دفاع حکومت طالبان در این رابطه که اواخر دیروز یکشنبه منتشر شد، آمده که "علیرغم شواهد مبنی بر موجودیت مراکز طالبان پاکستانی در داخل پاکستان، چنین ادعاهایی از سوی مقامات آن کشور، به روابط کابل -اسلام آباد لطمه می‌رساند."

مقام‌های طالبان در این اعلامیه اظهارات رانا ثناالله را بی‌اساس و تحریک آمیز خوانده و تهدید کرده اند که آماده دفاع از تمامیت ارضی و استقلال کشور شان می‌باشند.

رانا ثناالله، وزیر داخله پاکستان روز شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که می‌توان علیه کسانی که به پاکستان حمله می‌کنند، اقدام کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا به مراکز طالبان پاکستانی در افغانستان حمله خواهید کرد؟ گفت:
" ببینید در وقت مناسب وقتی این مسائل پیش آمد، اول به افغانستان که کشور برادر اسلامی ماست می‌گوییم این مخفیگاه‌ها را از بین ببرند و این مردم را به ما بسپارند، اما اگر چنین نشد آنچه را که شما پیشتر به آن اشاره کردید، ممکن است."

مقامات پاکستانی نگرانند که از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حملات تروریستی در پاکستان دو برابر شده است.

بر اساس گزارش مرکز مطالعات صلح پاکستان، تحریک طالبان پاکستان از آگست سال ۲۰۲۱ تا آگست سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۲۵۰ حمله در پاکستان انجام داده که در نتیجه آن ۴۱۳ نفر کشته و ۷۱۹ تن دیگر زخمی شده اند.

در ۱۶ اپریل سال ۲۰۲۲، طیاره های جنگی اردوی پاکستان چهار قریه را در ولسوالی سپری خوست به بهانه موجودیت مراکز شبه نظامی تحریک طالبان پاکستان بمباران کردند.

در اثر چنین حملاتی بیش از ۵۰ غیرنظامی کشته و حدود سی تن دیگر زخمی شدند. در ضمن، در ۱۵ اپریل، ۱ زن و ۳ کودک در حملات هوایی پاکستان در شیلتان، کنر کشته شدند.

در این حال، گروه تحریک طالبان پاکستان گفته که حملات خود را در داخل پاکستان هماهنگ می‌کند.

مقامات پاکستانی از برنامه و تصمیم جدید شان برای نابودی گروه تحریک طالبان پاکستان در شرایطی صحبت می‌کنندکه این گروه مسلح تشکیل جدید خود را قبل از سال ۲۰۲۳ اعلام کرده است.

در بیانیه مطبوعاتی ارسالی این گروه مسلح به رسانه ها آمده که ابومنصور عاصم به عنوان امیر و مولوی سلیم حقانی به عنوان رئیس اطلاعات معرفی شده اند.

این اعلامیه همچنین از ساختار دولتی متشکل از والی‌ها و وزارتخانه های این گروه هم خبر داده است.

XS
SM
MD
LG