لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۴۷

شورای امنیت سازمان ملل از طالبان خواست محدودیت های وضع شده بر زنان را فورآ بردارند


تصویر آرشیف: اجلاس نماینده گان کشور های عضو شورای امنیت سازمان ملل
تصویر آرشیف: اجلاس نماینده گان کشور های عضو شورای امنیت سازمان ملل

اکثریت قاطع اعضای شواری امنیت سازمان ملل متحد از حاکمان طالبان در افغانستان خواستند تا فورآ تمام محدودیتهای "ظالمانه" شان بر دختران و زنان را لغو کنند.

در اعلامیه مشترک که از سوی یازده کشور عضو شورای امنیت ملل متحد به روز جمعه منتشر گردیده گفته شده که امدادگران زن برای رسیدگی به "وضعیت وخیم بشری" در افغانستان بسیار مهم اند، زیرا آنها برای زنان و دختران افغان "حمایت حیاتی و مهمی فراهم می کنند که مردان نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

این شورا در اعلامیه به «دسترسی بدون مانع برای کارمندان کمک رسانی بشری بدون در نظر گرفتن جنسیت» تاکید کرده است.

طالبان تقریباً یک ماه پیش، کار زنان در موسسات غیر دولتی داخلی و بین المللی به شمول سازمان ملل متحد را غیرشرعی اعلام کرده و بر زنان محدویت وضع نمودند.

شماری از زنان در کابل که در اعتراض به محدودیت های وضع شده٬ دست به راهپیمایی زدند
شماری از زنان در کابل که در اعتراض به محدودیت های وضع شده٬ دست به راهپیمایی زدند

باربارا وودوارد سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد، در تویتی نوشته که تا روز پنجشنبه، ۱۵ درصد از سازمانهای غیردولتی تمام فعالیتهای خود را در افغانستان متوقف کرده و ۶۸ در صد عملیات های کمک رسانی به طور قابل ملاحظه کاهش یافته است.

او افزود: «کمک های بشردوستانه بدون زنان امکان پذیر نیست.»

در این نشست دیپلمات های  یازده کشور٬ جاپان ، آلبانیا، برازیل، اکوادور، فرانسه، گابن، مالتا، سوئیس، بریتانیا، ایالات متحده و امارات متحده عربی اشتراک کرده بودند

جاپان ریاست نوبتی شورای امنیت را به عهده دارد.

کیمی هیرو ایشیکان سفیر جاپان اعلامیه نهایی این نشست را به خبرنگاران ارایه کرد.

در این نشست دیپلمات های یازده کشور٬ جاپان ، آلبانیا، برازیل، اکوادور، فرانسه، گابن، مالتا، سوئیس، بریتانیا، ایالات متحده و امارات متحده عربی اشتراک کرده بودند

اما نماینده گان روسیه ، چین، گانا و موزمبق از این اعلامیه حمایت نکردند.

بقیه یازده کشور عضو شورای امنیت همچنین لغو فوری ممنوعیت طالبان برای آموزش، تحصیل و کار زنان و همچنین محدودیتهای حقوق بشر و آزادی زنان را خواستار شدند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پنج عضو دائم و ده عضو انتخابی دارد. پنج عضو دائم این شورا در تصمیمها و رای گیریها حق وتو دارند.

ریاست شورای امنیت نوبتی است.

XS
SM
MD
LG