لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۹

امریکا: رویکرد طالبان خلاف تعهدات‌شان با جامعهٔ جهانی و مردم افغانستان است


شماری از مقام‌های طالبان

ایالات متحدهٔ امریکا بار دیگر از سیاسیت جاری طالبان در برابر افغان‌ها و جامعهٔ جهانی شدیداً انتقاد کرده‌است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری از طالبان به علت سلب آزادی و فرصت‌های افغان‌ها انتقاد کرد.

ند پرایس می‌گوید: "ما این واقعیت را پنهان نکردیم که رویکرد نادرست طالبان خلاف تعهداتی است که با جامعهٔ جهانی و از همه مهم‌تر تعهداتی که با افغان‌ها کرده‌اند."

د امريکا د بهرنيو چارو وزارت وياند نېډ پرايس
د امريکا د بهرنيو چارو وزارت وياند نېډ پرايس

طالبان پیش از به قدرت رسیدن در دوحه تعهد کرده بودند که هیچ مانع در برابر هر نوع حقوق افغان‌ها به ویژه آموزش، کار، سیاست و دیگر بخش‌های اجتماعی بر زنان و دختران افغان ایجاد نمی‌کنند.

اما پس از به قدرت رسیدن دوبارهٔ طالبان، آن‌ها همهٔ این تعهدات را شکستند و بر آموزش، کار و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی زنان محدودیت‌های گسترده وضع کردند.

هرچند ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در مورد اظهارت سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد،‌ اما پیش از این همواره گفته که حقوق تمام افغان‌ها در چهارچوب شریعت اسلامی در افغانستان تأمین است.

سیاست جاری طالبان محروم ساختن افغان‌ها از حقوق اساسی، آزادی‌ها و فرصت‌هایشان است.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا

اما ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ‌ امریکا سیاست جاری طالبان را محروم ساختن افغان‌ها از حقوق اساسی، آزادی‌ها و فرصت‌هایشان می‌داند.

او می‌افزاید، امریکا به حسابده قرار دادن طالبان بخاطر آن‌چه که با افغان‌ها انجام می‌دهند ادامه خواهد داد.

اما این‌که این حساب‌‌خواهی چگونه خواهد بود، ند پرایس در مورد آن جزئیات ارائه نکرده‌است.

چندی پیش وزارت خارجهٔ امریکا در واکنش به تصیم منع زنان از کار در مؤسسه‌های غیر دولتی از سوی طالبان گفت، امریکا به عنوان حامی بزرگ افغانستان در حال بررسی راه‌هایی برای اتخاذ یک موضع قوی و اصولی با افغانستان است.

وزارت خارجه امریکا
وزارت خارجه امریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا از سوی دیگر حملۀ شاخۀ خراسان گروه داعش را در برابر دروازهٔ وزارت خارجهٔ حکومت طالبان در کابل محکوم کرد و بار دیگر با اشاره به ادامهٔ همکاری‌هایشان با افغان‌ها افزود، مأموریت ایالات متحده در افغانستان به پایان نرسیده است.

مأموریت ایالات متحده در افغانستان به پایان نرسیده است.
سخنگوی وزارت خارجه امریکا

او گفت، آن‌ها با افغان‌ها تعهدات گستردهٔ دارند و از هر راه می‌توانند این تعهدات را عملی کنند.

ایالات متحده در حالی از عملی شدن تعهداتش با افغان‌ها صحبت می‌کند که برخی از سیاستمداران افغانستان از جمله محمد اشرف غنی رئیس جمهور مخلوع افغانستان، توافق بین ایالات متحده و طالبان در دوحه را دلیل فروپاشی نظام جمهوری پیشین خوانده اند.

XS
SM
MD
LG