لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۵۵

نامۀ یان ایگلند به والی و شورای علمای طالبان در کندهار: محدودیت کار زنان را بردارید


یان ایگلند سرمنشی شورای مهاجرین ناروی (ان آر سی)

سرمنشی شورای مهاجرین ناروی (ان آر سی) از والی طالبان در کندهار و اعضای شورای علمای طالبان خواسته تا هرچه زودتر با صدور فرمانی محدودیت‌های کار زنان در اداره‌های غیر دولتی و تحصیل زنان افغان را رفع کنند.

یان ایگلند، این خواست‌اش را در یک نامۀ سرگشاده به روز جمعه در صفحۀ تویترش مطرح کرده‌است.

همزمان با آن از لغو سفر اش به کندهار به دلیل نامناسب بودن هوا خبر داده که قرار بود به هدف دیدار با والی طالبان و اعضای شورای علمای طالبان در آن ولایت انجام شود.

آقای ایگلند در این نامه نوشته است، بنا بر حاکم بودن مسایل سنتی در افغانستان، آن‌ها نمی‌توانند از طریق مردان به زنان کمک کنند، بنابر این به گفتۀ او، تا زمانی‌که همکاران زن‌شان اجازۀ کار نداشته باشند، فعالیت خود را آغاز نخواهند کرد.

نامۀ سرگشاده سرمنشی شورای مهاجران ناروی به والی طالبان و اعضای شورای علمای طالبان در کندهار
نامۀ سرگشاده سرمنشی شورای مهاجران ناروی به والی طالبان و اعضای شورای علمای طالبان در کندهار

به‌گفتۀ وی، با آن‌که هیئت نظارت حکومت طالبان پس از بررسی کار شان مشکلی نیافتند، اما بدون اطلاع قبلی ادامۀ فعالیت کار زنان در نهادهای غیر دولتی را ممنوع کردند.

آقای ایگلند گفته در صورت لغو این ممنوعیت، کارمندان زن تمامی اصول سنتی را رعایت خواهند کرد.

او در این نامۀ سرگشاده گفته، به افغانستان آمده تا رهبران طالبان را از پیامدهای مخرب ممنوعیت تحصیل و کار دختران افغان آگاه کند.

سرمنشی (ان آر سی) در ادامه تأکید کرده که طالبان باید به وعده‌هایشان در نشست‌های دوحه، اسلو، کابل و اسلام‌آباد در پیوند به تأمین حق تحصیل و کار زنان عمل کنند.

سرمنشی شورای مهاجرت ناروی در پایان نامه‌اش نوشته که تلاش می‌کند تا بتواند با والی طالبان در کندهار و اعضای شورای علمای حکومت طالبان به گونۀ حضوری و یا هم آنلاین در این مورد گفت‌وگو کند.

اما حاجی زید، سخنگوی والی حکومت طالبان در کندهار به رادیو آزادی گفت، آن‌ها در مورد لغو برنامۀ این سفر به یان ایگلند اطلاعی نداده اند.

یان ایگلند یک‌شنبۀ گذشته به کابل آمد تا رهبران طالبان را متقاعد کند که به دختران و زنان افغان اجازۀ کار در سازمان‌های غیر دولتی را دهند.

وی ابراز امیدواری کرده بود که با ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان نیز دیدار کند.

از زمانی‌که طالبان کار دختران و زنان را در سازمان‌های غیر دولتی ممنوع کرده‌اند، بسیاری از فعالیت‌های نهادهای غیر دولتی از جمله نهادهای امدادرسان در افغانستان تا حدی یا به گونۀ کامل متوقف شده که این امر افغان‌هایی را که با بحران روبه‌‌رو هستند، زیاد نگران کرده‌است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG