لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۰۷

انعکاس رویداد قتل مُرسل نبی زاده در برخی از رسانه های جهانی


مرسل نبی زاده عضو پیشین ولسی جرگه افغانستان که در کابل توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد

نشریه گلوبل نیوز

  • نشریه گلوبل نیوز چاپ بریتانیا در شماره تازه خود مقاله یی در مورد کشته شدن مرسل نبی زاده یک عضو پیشین پارلمان افغانستان٬ به نشر رسانده است.


مرسل نبی زاده توسط افراد مسلح ناشناس در منزلش در مربوطات ناحیه دوازدهم شهرکابل یکجا با یک محافظ اش کشته شد.

وی در نظام پیشین افغانستان به عنوان عضو کمیسیون دفاعی ولسی جرگه کار میکرد و در عین حال در یک موسسۀ خصوصی غیردولتی به نام «موسسه توسعه و تحقیقات منابع بشری» همکاری میکرد.

بانو نبی زاده در سال ۲۰۱۹ از کابل به عنوان عضو ولسی جرگه افغانستان برگزیده شد و تا سقوط نظام جمهوری در افغانستان در ولسی جرگه به عنوان نماینده مردم کابل٬ حضور داشت.

نعمت الله کریاب یکی از اعضای پیشین ولسی جرگه افغانستان گفته است که کشته شدن مرسل نبی زاده نگرانی هایی در میان اعضای پارلمان اسبق افغانستان که تا هنوز هم در کشور استند٬ ایجاد کرده است.

آقای کریاب به رادیو آزادی گفت که بانو مرسل با مردم همدردی داشت و با افراد ناتوان خدمت میکرد.

تعدادی از چهره های سیاسی نیز در مورد کشته شدن مرسل نبی زاده واکنش نشان داده اند. این نخستین باری است که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان٬ یک عضو ولسی جرگه هدف قرار گرفته و کشته شده است.

سمیرا حمیدی کمپاینر بخش افغانستان سازمان عفو بین الملل گفته است که قتل های هدفمند در افغانستان جریان دارد و هیچ تحقیقی هم در مورد صورت نمیگیرد. تاکنون انگیزهٔ این قتل روشن نیست و هیچ گروهی هم مسوولیت این قتل را به عهده نگرفته است.
طالبان گفته اند که در مورد تحقیق می کنند.

روزنامه میل

  • روزنامه میل نیز در همین مورد مطلبی را به نشر رسانده است.

این روزنامه نوشته است٬ بانو مرسل نبی زاده یکی از معدود اعضای ولسی جرگه افغانستان بود که پس از تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱٬ نیز در داخل کشور باقیمانده بود.


روزنامه اظهارات کرن دیکر٬ شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان٬ را نیز نقل کرده که گفته است « کشته شدن مرسل نبی زاده یک جنایت است که باید در این مورد عدالت تطبیق گردد.»

کرن دیکر به خاطر این قتل تاسف خود را ابراز کرده و با خانواده این عضو پیشین ولسی جرگه افغانستان ابراز همدردی کرده و ابراز امیدواری نموده است که پس از این قتل شاهد موارد تطبیق عدالت باشد.

XS
SM
MD
LG