لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۳۱

تلاش ها به هدف وصل بندر چابهار با منطقه؛ تاجران افغان: این حرکت به نفع افغانستان است


تصویر آرشیف: گوشه یی از بندر چابهار ایران

سفیر افغانستان در هند می‌گوید، تلاش‌ها برای وصل کردن دهلیز ترانسپورتی شمالی و جنوبی بین‌المللی و بندر چابهار در هماهنگی با سکتور خصوصی افغانستان و اداره‌های مربوطه ادامه دارد.

فرید ماموندزی به رادیو آزادی گفت، پنجشنبۀ گذشته به دعوت وزارت خارجۀ هند در نشست کاری یک روزه‌ای در این باره اشتراک کرده بود که به ابتکار وزارت بنادر و انتقالات بحری هند برگزار شده بود.

در این نشست افزون بر مسئولان سفارت افغانستان، مسئولان سفارت‌های ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، تاجکستان و مسئولان اداره‌های داخلی هند هم شرکت کرده بودند.

آقای ماموندزی گفت، در این نشست در مورد چالش‌های بندر چابهار و راه حل‌های آن بحث شد:

"افغانستان از یک بحران بزرگ اقتصادی عبور می‌کند. نشست و پروژه این چنینی تغییر بنیادی در اقتصاد افغانستان می‌آورد اگر چابهار با دهلیز ترانسپورتی شمالی و جنوبی جهان وصل شود ۶۰ فیصد مصارف انتقال اجناس و ۵۰ درصد زمان انتقال آن‌ها کاهش می‌یابد. تلاش ما این است که در این وضعیت بد اقتصادی افغانستان از پروژه‌های مهم عقب نماند هرچند که ما در وطن با یک بحران بزرگ روبه‌رو هستیم باز هم اقدامات لازم گرفته می‌شود تا برای دهقانان، تجار و سکتور خصوصی زمینۀ آن برابر شود که مانند گذشته از تجارت منطقه‌ای و جهانی عقب نمانند".

فرید ماموندزی سفیر افغانستان در هند
فرید ماموندزی سفیر افغانستان در هند

موضوع وصل کردن دهلیز ترانسپورتی شمالی و جنوبی بین‌المللی و بندر چابهار درحالی جریان دارد که چند روز پیش حدود ۵۰۰ کانتینر اموال تجارتی، بازرگانان افغانستان که از اندونیزیا و مالیزیا به افغانستان منتقل می‌شد به دلیل بلند بودن مالیات در بندر کراچی، از آنجا برگشت داده شد و از طریق بندر چابهار به افغانستان رسید.

خان جان الکوزی: بندر چابهار برای افغانستان اهمیت خاص دارد خصوصا در رابطه به این که پاکستان بعضی اوقات به افغانستان مشکل ایجاد می‌کند

خان جان الکوزی، رئیس اتاق تجارت مشترک پاکستان - افغانستان آغاز وصل سازی بندر چابهار به دهلیز ترانسپورتی شمالی و جنوبی بین‌المللی استقبال می‌کند و می‌گوید، افغانستان تجربه و تاریخ راه ابریشم را دارد و این به نفع افغانستان است.

او به رادیو آزادی گفت:

"بندر چابهار برای افغانستان اهمیت خاص دارد خصوصا در رابطه به این که پاکستان بعضی اوقات به افغانستان مشکل جور می‌کند و خصوصا اتصال افغانستان به هندوستان و حتی اتصال هندوستان به آسیایی مرکزی اهمیت خاص دارد تلاش‌ها از بسیار دور جریان داشتند و جریان دارند تا حالی اینطور عملی اقدام نشده چابهار به شکلی که به حیث یک بندر است هنوز فعال نشده و باید فعال شود اما اگر فعال شود برای ما سهولت‌ها را به وجود می‌آورد و قابل قدر است و همچنان شمال به جنوب وصل شود واقعا همین هم اهمیت اش زیاد است و اهمیت اقتصادی و ترانزیتی بندر چابهار برای افغانستان زیاد است، خصوصا اتصال اش به هندوستان و دیگر دنیا و همچنان در بخش صادرات و معادن ما اهمیت خاص دارد".

خان جان الکوزی، رئیس اتاق تجارت مشترک پاکستان - افغانستان
خان جان الکوزی، رئیس اتاق تجارت مشترک پاکستان - افغانستان

خواستیم دیدگاه وزارت‌های اقتصاد و صنعت و تجارت حکومت طالبان را هم در زمینه داشته باشیم، اما مسئولان این وزارت‌ها تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ ندادند.

دهلیز ترانسپورتی شمالی و جنوبی بین‌المللی (INSTC) راه ترانسپورتی کشتی‌های باری، قطار و جاده میان هند، روسیه، اروپا و آسیای مرکزی است که بحر هند و خلیج فارس را از طریق ایران به بحر کسپین وصل می‌کند و از راه سینت پیترزبورگ روسیه به اروپای شمالی می‌رسد‌.

در واقع این یک مسیر قدیمی است که در زمان صفوی‌ها به منظور رسیدن به بازارهای آسیایی مرکزی از سوی بسیاری از تجار اروپایی، هندی و دیگر تجارهای خارجی استفاده می‌شد.

XS
SM
MD
LG