لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۱

صدها کانتینر اموال تاجران افغان از بندر کراچی پاکستان به بندر چابهار ایران برگشت داده شد


کانتینر های اموال تجارتی در بندر چابهار ایران

حدود پنجصد کانتینر اموال تاجران افغان که از اندونیزیا و مالیزیا از راه بندر کراچی به افغانستان انتقال می شد، به بندر چابهار فرستاده شده است.

خان جان الکوزی، رئیس اتاق مشترک تجارت افغان – پاکستان به رادیو آزادی گفت که این اقدام به روز سه شنبه سوم ماه جنوری صورت گرفت.

به گفتۀ آقای الکوزی، مقامات پاکستان از یک هفته به این سو برای اموال تاجران افغان در بندر کراچی دو تا سه برابر قیمت بیشتر تعیین می کنند.

تنها سی درصد ترانزیت اموال تاجران افغان از طریق بندر کراچی صورت می گیرد و متباقی آن از طریق آسیای مرکزی انجام می شود.

او افزود که این اقدام بیمۀ اموال تاجران افغان را تقریباً چهار مرتبه بیشتر می سازد و آن ها مجبور خواهند بود که در گمرک های افغانستان برای یک کانتینر مال معادل حدود چهار کانتینر کالا محصول بپردازند، چیزی که به گفته اش سبب بلند رفتن نرخ اشیا در بازار های افغانستان خواهد شد.

خان جان الکوزی، رئیس اتاق مشترک تجارت افغان – پاکستان
خان جان الکوزی، رئیس اتاق مشترک تجارت افغان – پاکستان

آقای الکوزی افزود که جانب پاکستان هم زیان خواهد دید و بنابرین می کوشند تا مقامات پاکستان را برای دست کشیدن از این کار تشویق کنند.

"اگر این مشکل حل نشود، واقعاً عواقب بدی خواهد داشت. هم به زیان اقتصاد پاکستان و هم به زیان اقتصاد افغانستان است. تاجران ما متضرر می شوند و مجبور می شوند از راه بدیل استفاده کنند."

آقای الکوزی افزود که تنها سی درصد ترانزیت اموال تاجران افغان از طریق بندر کراچی صورت می گیرد و متباقی آن از طریق آسیای مرکزی انجام می شود.

پس از آن که توافق نامۀ تجارت و ترانزیت بین افغانستان و پاکستان یا اپتا در سال ۲۰۱۰ امضا شد، پاکستان اجازۀ ترانزیت اموال افغانستان از راه بندر های کراچی، قاسم و گوادر را داد.

به همین ترتیب تاجران افغان اجازه یافتند که اموال شان را تا چند بندر هند منتقل کنند و در بدل، پاکستان امتیاز تجارت از طریق افغانستان به آسیای مرکزی را به دست آورد.

XS
SM
MD
LG