لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۸

روزنامه اندیپندنت: عکس یادگاری زیر بیرق طالبان٬ سازمان ملل را وادار به معذرت خواهی کرد


بیرق طالبان

روزنامه اندیپندنت

  • روزنامه اندیپندنت در ارتباط به افغانستان موضوع عذر خواهی سازمان ملل را سرخط قرار داده است.

در جریان سفر امینه محمد٬ معاون سرمنشی سازمان ملل٬ به افغانستان٬ یک عکس از هیئت این سازمان پخش گردید که زیر پرچم طالبان گرفته شده بود.

پس از آن سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان در صفحه تویتر خود نوشت که اعضای هیئت سازمان ملل زیر بیرق طالبان عکس میگیرند و به این ترتیب بیطرفی این سازمان را زیر سوال برده اند.

ایدیپندنت در ادامه نوشته است٬ این تویت که چندین بار نشر شد٬ سازمان ملل متحد را وادار ساخت تا به این خاطر معذرت خواهی کند.

استیفن دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد به فاکس نیوز گفته است که این عکس نباید گرفته میشد٬ حالا که چنین شده است٬ سازمان ملل متحد معذرت میخواهد.

اندیپندنت درعین حال اظهارات فرحان حق معاون سخنگوی سرمنشی سازمان ملل را نیز در همین رابطه به نشر رسانده که معذرت خواهی کرده است.

سازمان ملل متحد بیرق سه رنگ افغانستان را که با رنگ های سیاه٬ سرخ و سبز مزین است٬ به رسمیت می شناسد.

سفر چهار روزهٔ هیئت سازمان ملل متحد به رهبری امینه محمد به روز جمعه به پایان رسید.
این هیئت در دیدار با مقامات طالبان در کابل و کندهار تلاش کردند تا این گروه را به اجازه دادن به کار و تحصیل زنان ترغیب کنند.

روزنامه نیوزیلند هرالد

  • روزنامه نیوزیلند هرالد در شماره تازه خود اظهارات معاون سخنگوی سازمان ملل متحد را نقل کرده که گفته است برخی از رهبران طالبان به صورت آشکار در مورد محدودیت ها بر کار و تحصیل زنان مخالف بودند اما تعداد دیگر به این عمل موافقت نشان می دادند.

این سخنگوی سازمان ملل از طالبان در این رابطه نام نگرفته است اما گفته است که سازمان ملل به تلاش های خود برای از بین بردن نظرات مخالف طالبان در زمینه رفع محدودیت ها بر زنان و دختران ادامه می دهد.

روزنامه نیوزیلند هرالد در ادامه گفته است که طالبان این بار آرام آرام به آنچه در حاکمیت نخست خود انجام می دادند٬ برمیگردند.

طالبان از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان حاکم بودند که تحت حاکمیت افراط گرایانه یی آنان شبکه القاعده تقویت گردید و توانست در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۱ حمله یی را بر ایالات متحده انجام دهد.

XS
SM
MD
LG