لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۴۳

دانشمندان امریکایی به دستآورد مهم در زمینه تولید انرژی نایل شده اند


تصویر آرشیف: تحثیقات در زمینه تولید انرژی در ایالات متحده امریکا

شماری از دانشمندان امریکایی در آزمایشگاه ملی"لارنس لیورمور Livermore Lawrence " در کالیفورنیا٬ اخیراً به پیشرفت در زمینه انرژی همجوشی(فیوژن انرژی) دست یافته اند .

فیوژن انرژی پروسۀ ایست که به آفتاب و سایر ستارگان نیرو می بخشد و میتواند روزی یک منبع ارزان قیمت تولید انرژی برق برای انسان ها باشد .

خبرگزاری رویترز از قول یکی از منابع آگاه در وزارت انرژی ایالات متحده می گوید که دانشمندان آزمایشگاه ملی"لارنس لیورمور" کلیفورنیا برای نخستین بار در جریان آزمایش فیوژن انرژی، با استفاده از اشعۀ لیزر موفق به تولید انرژی شده اند.

این دستاورد یک نقطه عطف در تحقیقات علمی محسوب می شود که حداقل از دهه ۱۹۳۰ میلادی تا اکنون ادامه دارد و همیشه در حال توسعه است .

فیوژن"همجوشی" زمانی فعالیت میکند که هسته های دو اتوم در معرض گرمای شدید ۱۰۰ میلیون درجۀ سانتیگراد یا بالاتر از آن قرار گیرند. درجۀ بلند حرارت منجر به ذوب شدن هسته های این دو اتوم و تبدیل آن به اتوم بزرگتر جدید شده و در جریان این پروسه، مقادیر زیادی انرژی خالص تولید می شود .

در حال حاضر مشکل و آزمون بزرگ در برابر فیوژن انرژی اینست که مقادیر زیادی انرژی برای آغاز پروسۀ آن نیاز است .

حامیان انرژی همجوشی(فیوژن انرژی) می گویند، ممکن است که در جریان یک دهه یا بیشتر از آن انرژی همجوشی(فیوژن انرژی) تجارتی شود که مزایای زیاد ، از جمله تولید انرژی برق تقریباً بدون تولید کاربن، خواهد داشت و می تواند در امر مبارزه با تغییرات اقلیم جهان موثر باشد و از تولید مقادیر زیاد آلوده گی هسته ای رادیواکتیف توسط ریکتور ها، جلوگیری کند .

با این حال، خاموش ساختن یک نیروگاه برق انرژی همجوشی(فیوژن انرژی)، هنوز هم موانع و آزمون سخت را به همراه دارد، مانند اینکه چگونه درجۀ حرارت از نظر اقتصادی مهار شود .

در حال حاضر سرمایه گذارانی مانند بیل گیتس مالک شرکت مایکروسافت، جف بزوس بنیانگذار شرکت امازون، و جان دوئر میلیادر امریکایی پول هایی زیادی را در شرکت های انرژی همجوشی(فیوژن انرژی) سرمایه گزاری کرده اند که براساس انجمن صنایع فیوژن امریکا، این سرمایه گزاری حدود ۵ میلیارد دالر در سال های اخیر بوده است .

XS
SM
MD
LG