لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۲

تلگراف آنلاین: امریکا در واکنش به پامال شدن حقوق زنان٬ در تعامل خود باطالبان تجدید نظر می‌کند


تصویر آرشیف: یکی از افراد طالبان میله تفنگ خود را به طرف یک زن در کابل نشانه گرفته است.

نشریه میل آنلاین

  • نشریه میل آنلاین در شماره اخیر خود در مورد سفرهای پیهم مقامات بلند رتبه ملل متحد به افغانستان و ملاقاتهای آنها با مقامات حکومت طالبان مطلبی را به نشر رسانده است.


در این مطلب می خوانیم که روز دوشنبه رئیس اداره کمکهای بشری ملل متحد با مقامات دو موسسه بزرگ کمک کننده به افغانستان در کابل بودند.

نشریه سخنان ستیفن دوچاریک سخنگوی سازمان ملل متحد را اقتباس آورده است که می گوید معاون سرمنشی ملل متحد در امور بشری مارتین گریفتس و رئیس سازمان «سیف ده چیلدرن» همچنان رئیس موسسه «کییر انترنیشنل» و معاون صندوق کمک به اطفال ملل متحد یونیسف در افغانستان هستند.

چند روز قبل از این معاون سرمنشی ملل متحد امینه محمد هم با یک هیئت عالی رتبه ملل متحد به افغانستان رفته وبا مقامات طالبان در کابل و کندهار ملاقات کردند.

امینه محمد بلند رتبه ترین مقام زن در ملل متحد میباشد و خود یک زن مسلمان است و سابق عضو کابینه نایجیریا بود.

معاون سخنگوی ملل متحد فرحان حق گفت در ملاقات با رهبران طالبان یک تعداد آنها طرفدار تعلیم و تحصیل و کار دختران و زنان بودند و عده هم با آن مخالفت می کردند. و اکنون سازمان ملل متحد تمرکز میکند که نظر جناح مخالف را هم تغییر بدهد.

اما هيئت کنونی که رفته هدف مشخص تر دارد و می خواهد برطالبان فشار وارد کند که فرمانهای خودرا در مورد بستن مکاتب و پوهنتون ها بروی زنان و دختران و محروم ساختن زنان از کار در موسسات غیر دولتی پس بگیرند ، زیرا کمکهای بشری به مردم افغانستان بدون اشتراک کارمندان زن ممکن نیست چون اکثریت افرادی که کمک می گیرند زنان و اطفال هستند و کارمندان مرد نمی توانند به آنها دست رسی داشته باشند.

نشریه تلگراف آنلاین

  • نشریه تلگراف آنلاین در شماره اخیر خود به تصمیم نو امریکا اشاره میکند که میخواهد بر شکل تعامل و تماس خود با طالبان بخاطر پامال شدن حقوق بشر توسط آنها تجدید نظر کند.


در این مورد سخنگوی وزارت خارجه امریکا ند پرایس معلومات داده ولی جزئیات نداده است. امریکا همچنان گفته که در رساندن کمکهای بشری افغانستان هنوز هم بزرگترین کمک کننده خواهد بود.

مقامات امریکا می گویند که از ماه اگست سال ۲۰۲۱ یعنی بعد از بقدرت رسیدن طالبان تا حال یک میلیارد و یکصد میلیون دالر به افغانستان کمکهای بشری رسانده اند.

به نوشته نشریه تلگراف آنلاین این واضح نشده که چه تغیر در تعامل و تماس امریکا با حکومت طالبان رونما خواهد شد و عواقب آن بالای مردم عام افغانستان چه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG