لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۱۰

جرمنی فرستادن تانک‌های لیوپارد۲ به اوکراین را تایید کرد


تانک لیوپارد۲ ساخت جرمنی

استیفن هبستریت سخنگوی دولت جرمنی امروز چهارشنبه در اعلامیه‌ای گفت که کشورش در گام نخست ۱۴ تانک از نوع (لیوپارد۲) را به اوکراین تحویل خواهد داد.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، جرمنی همچنان صادرات مجدد این تانک‌ها را از متحدانش تایید کرده است.

خبرگزاری به نقل از اعلامیه گزارش داده که آموزش نیروهای اوکراینی در جرمنی به زودی آغاز خواهد شد و جرمنی تدارکات و مهمات را تامین خواهد کرد.

پیش از این مجله جرمنی دیر اشپیگل گزارش داده بود که جرمنی به سایر متحدان خود مانند پولند اجازه خواهد داد تا تانک‌های لیوپارد۲ خود را به اوکراین بفرستند.

از سوی دیگر، رسانه‌های امریکایی به نقل از منابعی که نام‌های شان ذکر نشده، گزارش داده اند که در واشنگتن جو بایدن رئیس جمهور این کشور احتمالاً در مورد ارسال تانک‌های ساخت کشورش به اوکراین امروز خبر بدهد.

این تانک‌های امریکایی موسوم به آبرامز است.

هنوز مشخص نیست که امریکا چند تانک به اوکراین خواهد فرستاد و این تانک‌ها چه زمانی به اوکراین تحویل داده خواهند شد.

تانک های مدرن که قرار است جرمنی و آمریکا در اختیار نیروهای اوکراین قرار دهند
تانک های مدرن که قرار است جرمنی و آمریکا در اختیار نیروهای اوکراین قرار دهند

بر اساس گزارش‌ها ممکن است ماه‌ها حتی سال‌ها طول بکشد که تجهیزات جنگی امریکا به جبهه نبرد اوکراین برسد.

این در حالی است که اوکراین از چندی متحدان غربی‌اش به ویژه جرمنی را برای تحویل تانک‌های لیوپارد۲ تحت فشار قرار داده تا به کی‌یف کمک کند که از حمله روسیه در شرق آن کشور جلوگیری شود.

مقام‌های جرمنی گفته بودند که تنها در صورت به فرستادن تانک‌های لیوپارد۲ به اوکراین موافقت می‌کنند که واشنگتن هم تانک‌های آبرامز را به اوکراین بفرستد.

در حالی که آمریکا تا هنوز رسماً گزارش‌ها در مورد فرستادن تانک‌ها به اوکراین از سوی این کشور‌ها را تایید نکرده، اما مقام‌های اوکراین می‌گویند که دریافت تانک‌های مدرن از سوی آمریکا و جرمنی می‌تواند یک تغییر بالقوه در جبهه های نبرد با روسیه ایجاد کند.

اما کرملین با واکنش در این مورد گفته که تانک‌های غربی در میدان نبرد از بین برده خواهند شد.

حمله روسیه بر اوکراین روز گذشته (۲۴ جنوری ) یازده ماهه شد که در این مدت از کشته شدن هزار‌ها تن و آواره شدن میلیون‌ها تن دیگر گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG