لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۳۲

مارتین گریفیتس: طالبان وعده داده اند که بر نقش زنان در رسانید کمک‌ها توجه می‌کنند


مارتین گریفیتس، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه

در حالی که نزدیک به یک ماه از تصمیم طالبان مبنی بر منع زنان افغان از کار در اداره‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی می‌گذرد، اما سازمان ملل متحد می‌گوید، امیدواری‌های وجود دارد که طالبان به کار زنان در روند کمک‌رسانی در برخی از بخش‌ها اجازه دهند.

مارتین گریفیتس، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه که تازه از سفرش به کابل برگشته، در صحبت با تلویزیون امریکایی سی‌ان‌ان گفته است، هرچند محدودیت ماه گذشتهٔ طالبان بر کار زنان در موسسه‌های غیردولتی پابرجاست، اما در جریان گفت‌وگوهایش در کابل با مقام‌های طالبان، پاسخ‌های امیدوار کننده‌ای بدست آورده است:
"پاسخ آن‌ها این بود که روی یک طرزالعمل کار می‌کنند که در هفته‌های آینده ساخته خواهد شد و بر نقش زنان در رسانید کمک‌ها توجه خواهد شد، من از این روند خوشحال‌ام، و با تمام مقام‌های طالبان که دیدار کرده‌ام، من پاسخ مثبت از آن‌ها به دست آوردم، پس ما منتظر نتایج آن هستیم، و تا اخیر ماه فبروری در این بخش بحث‌های عمیق با آن‌ها خواهیم داشت، تا به این باور برسیم که هر طرزالعملی که ساخته می‌شود، باید پاسخگوی همه نیازمندی‌های افغان‌ها باشد."

او در سفرش به کابل با سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلۀ حکومت طالبان، عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای حکومت طالبان، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان و برخی دیگر مقام‌های طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

او امیدوار است که طالبان طرزالعمل‌شان در برابر کار زنان را هرچه زودتر عملی کنند.

طالبان پس از حاکمیت‌شان در آگست ۲۰۲۱، دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع کردند،‌ اما در اواخر سال ۲۰۲۲ به ادامهٔ دیگر محدودیت‌ها در برابر زنان و دختران، آن‌ها را از ادامهٔ تحصیلات عالی نیز منع کردند و کارشان در اداره‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی را ممنوع کردند.

در همین حال امینه محمد، دیگر معاون سرمنشی سازمان ملل متحد که او نیز اخیراً در پیوند به پایان محدودیت‌ها در برابر زنان افغان برای گفت‌وگو با مقام‌های طالبان به افغانستان سفر کرده بود، در صفحهٔ توییترش نوشته است، هیچ‌گاهی زنان و دختران افغان را فراموش نخواهند کرد.

امینه محمد: باید برای آوردن طالبان از قرن ۱۳ به قرن ۲۱ کار شود

بانو محمد نوشته است، آن‌ها در تلاش پیدا کردن راهی هستند که توسط آن زنان افغان جایگاه‌شان را در جامعه پیدا کند و به حقوق بشری‌شان احترام شود.

او روز گذشته در یک نشست خبری در نیویارک گفت، باید برای آوردن طالبان از قرن ۱۳ به قرن ۲۱ کار شود.

بانو محمد افزود، از تمام امکاناتی که در اختیار داشت برای تأمین حقوق بشر زنان افغان استفاده کرد.

امینه محمد گفت، هنگام سفرش به افغانستان بر طالبان فشار وارد کرد تا محدودیت‌هایشان را بر زنان افغان به ویژه کار در بخش رسانیدن کمک‌‍‌های بشری در موسسه‌ها را بردارند، زیرا به گفتهٔ او، در این زمستان قحطی شدید در حال نزدیک شدن است.

این اظهارات در حالیست که سازمان‌های مختلف کمک‌رسان بین‌المللی هشدار داده‌اند که حدود نیمی از جمعیت یعنی ۳۸ میلیون افغانستان با گرسنگی شدید روبه‌رو هستند و اگر طالبان به زنان اجازۀ کار در اداره‌های غیردولتی را ندهند، این بحران بشری بدتر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG