لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۰۱

امینه محمد: یگانه خواست طالبان از جامعه جهانی به رسمیت شناختن حکومت شان است


امینه محمد معاون سرمنشی سازمان ملل متحد

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید که دو هفته را برای گفتگو در مورد زنان افغان، در افغانستان و چندین کشور جهان سپری کرد.

امینه محمد شام دیروز چهارشنبه (۵ دلو) به خبرنگاران در نیویارک گفت که در دیدار با مقام‌های طالبان تلاش کرد تا صدای تمامی زنان و دختران افغان را به گوش آنها برساند.

به گفته او، طالبان یگانه تاکیدی که داشتند، به رسمیت شناختن و داشتن نماینده در سازمان ملل متحد بود:
"می‌دانم که باید برای به رسمیت شناختن بر اساس معیار‌های ما خیلی محتاط باشیم، چون راه خیلی باریک و لغزنده است و اگر مسائل را درست بدست نیاورید، باعث لغزش خواهد شد. چیزی که ما به کشور‌های عضو گفته می‌توانیم همین که چگونه به وسیله داد و گرفت‌ها، می‌توانیم طالبان را در جامعه جهانی داشته باشیم و آنها معیار‌ها را رعایت کنند."

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد گفت که در سفرش به افغانستان، در کابل و کندهار با مقام‌های طالبان دیدار کرد و در ولایت هرات با شماری از زنانی که کار‌های‌شان در نتیجه محدودیت طالبان از دست داده اند، دیده است.

امینه محمد افزود که سی درصد نیروی کاری در افغانستان زنان استند و موسسه‌های غیردولتی، زنان کارمند در این اداره‌ها را که اکنون خانه نشین شده اند، با مردان تعویض نمی‌کنند.

او در بخشی از اظهاراتش از طالبان نقل کرد که برایش گفته اند، می‌خواهند زنان را از فرهنگ غربی به دور نگهدارند:
" آنها به تقویت باور‌های‌شان ادامه دادند و تلاش کردند برای من درس بدهند که معیار‌های بشری چیست؟ پاسخ من همین بود که برای‌شان یادآوری کردم که معیار‌های حقوق بشری شامل محو تبعیض می‌شود و کاری را که آنها می‌کنند، تبعیض در برابر هر زن و دختر است."

امینه محمد گفت که مشکل برای زنان و دختران در افغانستان روز افزون شده است.

شماری از زنان و دختران معترض در کابل
شماری از زنان و دختران معترض در کابل

در مجموع، او گفت که مطمئن نیست چه زمانی طالبان در اقدام‌های جدی‌شان تغییر وارد می‌کنند. اما تاکید کرد که کشور‌های جهان به ویژه کشور‌های اسلامی به تشویق طالبان جهت پذیرش خواسته‌های جامعه جهانی کار کنند.

به دنبال وضع محدودیت بر کار زنان در موسسه‌های غیر دولتی و ممانعت دانشجویان دختر از پوهنتون‌ها در افغانستان، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد به این کشور رفت و با مقام‌های طالبان دیدار کرد.

امینه محمد در نشست خبری دیروزش گفت که دو هیئت منطقه‌یی به شمول نماینده‌های سازمان همکاری اسلامی در نیمه‌های ماه مارچ امسال به افغانستان خواهند رفت و در مورد حق آموزش و کار زنان با مقام‌های طالبان گفتگو خواهند کرد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG