لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۲:۱۶

نگرانی های پاکستان از فعالیت های تروریستی؛ اسلام آباد خواهان همکاری کابل و تهران شد


نیروهای پاکستانی که همواره در امتداد سرحدات با افغانستان گزمه های شبانه روزی انجام می دهند

پس از حمله مرگبار بر مسجد پولیس لاینز در شهر پشاور در ایالت خیبرپشتوخواه، مقامات پاکستان می گویند که از طالبان در افغانستان و مقامات ایران می خواهند تا اجازه ندهند که از قلمرو آنها برای فعالیت های تروریستی استفاده شود.

فیصل کریم کندی، وزیر دولت و دستیار ویژه صدراعظم پاکستان در گفتگو با رسانه ها در مورد تصمیم نشست مقام های ارشد اسلام آباد با طالبان افغان و مقامات ایرانی در مورد مسائل مربوط به مبارزه با تروریزم، گفت:

"همچنان گفته شده که ما با کشورهای همسایه چه افغانستان و چه ایران صحبت خواهیم کرد که از سرزمین ما یا از کشور آنها نباید برای تروریزم استفاده شود. زیرا اگر از خاک ما یا قلمرو آنها برای تروریزم استفاده شود، می دانیم که می تواند دست آنها نیز دخیل باشد."

یک مقام ارشد حکومت خیبر پشتونخوا با خوددرای از افشای نامش به خبرگزاری فرانسپرس گفته که آنها می خواهند با ملا هیبت الله رهبر طالبان در مورد این موضوع صحبت کنند.

تحریک طالبان پاکستان بیشترین حملات را در این اواخر در قلمرو پاکستان انجام داده است
تحریک طالبان پاکستان بیشترین حملات را در این اواخر در قلمرو پاکستان انجام داده است

مقامات ارشد اسلام آباد از جمله وزرای دفاع و دولت پاکستان ادعا کرده اند که حمله مرگبار اخیر بر مسجد در پشاور توسط جنگجویان در افغانستان طراحی شده بود.

به گفته مریم اورنگ زیب، وزیر اطلاعات پاکستان، در حمله ۳۰ جنوری در پشاور ۱۲۴ تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخمی شده اند که بیشتر آنها پرسونل پولیس هستند.

یک منبع در خیبرپشتونخواه: قرار است با ملا هبت الله نیز دیدار صورت بگیرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان، با رد اتهامات مقامات پاکستانی در مورد حمله اخیر در پیشاور، گفت که پاکستان نباید افغانستان را مقصر بداند.

آقای متقی در نشست یادبود از وحید مژده، دیپلومات و کارشناس افغان در کابل، بار دیگر تاکید کرده که از قلمرو افغانستان به هیچ کس آسیب نخواهد رسید:

"اسلام به ما اجازه نمی دهد که یکبار تعهد کنیم، بعد آن را اجرا نکنیم، پس به همه جهان و کشورهای همسایه عملاً ثابت کردیم که افغانستان دیگر به ضرر کسی نیست و به هیچ کس اجازه داده نمی شود که به ضرر دیگر ها اینجا فعالیت بکند."

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

این سخنان آقای متقی را ناوقت دیروز معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان در تویتر خود منتشر کرده است.

در این حال جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده در مصاحبه اخیر خود با صدای امریکا گفت که پاکستانی ها در معرض تهدید حملات تروریستی قرار دارند و پاکستان حق دفاع از خود را دارد:

"ما می دانیم که منطقه بین پاکستان و افغانستان هنوز هم یک محل امن برای همچو گروه ها است. ما به تماس خود با اسلام آباد ادامه خواهیم داد، تا دیده شود که چه کاری را می توانیم انجام دهیم و چه می تواند ممکن باشد. در عین حال ما به استقلال و تصمیم های پاکستان در زمینۀ تعقیب این تروریستان احترام می گذاریم."

گروه تحریک طالبان پاکستان مسئول بیشتر حملات در این کشور پنداشته می شود. گرچه این گروه درسال گذشته برای مدتی با اسلام آباد آتش کرده بود، ولی مجدداً حملات بر نیروهای امنیتی پاکستان را آغاز کرده است

براساس موسسه مطالعات صلح پاکستان، پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، حملات تحریک طالبان پاکستانی دو برابر افزایش یافته است.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG