لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۵۲

حکومت طالبان خواهان حضور در نشست مسکو شده است


برخی از رهبران و فرماندهان حکومت طالبان

در آستانه برگزاری نشست مسکو در مورد افغانستان٬ حکومت طالبان از روسیه خواسته که نمایندۀ طالبان را هم به این نشست دعوت کند.

مرکز رسانه‌های حکومت طالبان در یک خبرنامه نوشته که از روسیه خواسته شده است تا نمایندۀ طالبان را هم به این نشست دعوت کند.

اما مقام‌های روسیه تاکنون چیزی نگفتند که نمایندۀ حکومت طالبان را در این نشست دعوت می‌کنند یا نه؟

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در گفتگو با رادیو آزادی ابراز داشت که آنان انتظار دارند کشورهای منطقه در بخش‌های اقتصادی و دیپلماتیک با حکومت طالبان همکاری کنند.

"پیام ما به آن نشست این است که افغانستان به هیچ کس تهدید و مشکل نیست، افغانستان به همکاری دیپلماتیک و افتصادی ضرورت دارد و با این همکاری‌ها ثبات و امنیت در منطقه تحکیم می‌شود".

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ روسیه برای افغانستان گفته که نشست مشاوران امنیت ملی روسیه، چین، هند، پاکستان، ایران و کشورهای آسیای میانه هفته آینده در مسکو برگزار می‌شود اما او تاریخ دقیق نشست را مشخص نکرده است.

غوث جانبازیک دیپلومات افغان: وضعیت افغانستان تغییر می کند. هر روز انفجارات و تحولات دیده میشود

ضمیر کابلوف به خبرگزاری تاس روسیه گفته که در این نشست در مورد وضعیت سیاسی- امنیتی افغانستان گفتگو می‌شود و نمایند‌گان کشورهای منطقه نظریات و نگرانی‌های خود را بیان کرده و برای آن راه حل پیشنهاد می‌کنند.

انتظار حکومت طالبان از نشست مسکو در حالیست که در یازدهم ماه دلو امسال، سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه در یک نشست خبری با وزیر خارجه پاکستان گفت، تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان مکلفیت طالبان است که این گروه بعد از گرفتن قدرت تعهد کرده بودند.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه
سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه

وزارت خارجۀ روسیه همچنان به نقل از لاوروف نوشته بود که در کنار دیگر مسایل، تشکیل حکومت همه‌شمول به روند به رسمیت شناختن حکومت طالبان از سوی جامعۀ جهانی کمک خواهد کرد.

این نشست قرار در حالی برگزار شود که در هفتۀ جاری گزارش‌های نشر شد که برخی کشورها حضور دیپلماتیک خود در کابل را کم کردند و حتی برخی کشورها سفارتخانه‌های خود را بسته اند.

غوث جانباز، دیپلومات پیشین افغان در روسیه می‌گوید، کشورهای منطقه به این نتیجه رسیدند که وضعیت افغانستان به زودی تغییر می‌کند و تغییر وضعیت بر آنان هم تاثیر می‌گذارد.

"امروز یا فردا عملا کنترل افغانستان از دست طالبان می‌رود شما می‌بینید که انفجارها زیاد شده دیپلومات‌های خارجی یکی پی دیگر از کابل می‌روند، پس این می‌رساند که وضعیت افغانستان به یک جهت جدید می‌رود و کشورهای منطقه بخاطر منافع خود برخی اقدامات را می‌کنند".

به شمول روسیه و هند همه کشورهای اشتراک کننده در این نشست پیش از این از وضعیت افغانستان و تهدیدات احتمالی ابراز نگرانی کرده بودند.

روسیه پیش از حاکمیت دوبارۀ طالبان در فارمت مسکو، نشستی را آغاز کرده بود که بعد از حاکمیت دوبارۀ طالبان هم در این فارمت چند نشست برگزار شد، اما در هیچ یک از این نشست‌ها نمایندۀ طالبان دعوت نشده بود.

XS
SM
MD
LG