لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۱۵

مسکو نشستی را برای بحث در مورد افغانستان برگزار می‌کند


یکی از نشست های قبلی که در مورد افغانستان برگزار شده بود و طالبان نیز در آن حضور یافته بودند
یکی از نشست های قبلی که در مورد افغانستان برگزار شده بود و طالبان نیز در آن حضور یافته بودند

قرار است مسکو همین هفته نشستی را در مورد افغانستان میزبانی کند.

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان، به روز جمعه (۳ فبروری) به خبرگزاری تاس گفت که نماینده های شورای امنیت چند کشور آسیای میانه با مقام های هند، چین و پاکستان در این نشست اشتراک خواهند کرد.

به گفتۀ کابلوف، نماینده های چندین شریک منطقه یی شان برای اشتراک در نشست مسکو دعوت شده اند اما او در این مورد جزئیات نداده که آیا نماینده های طالبان هم در نشست این هفته اشتراک خواهند کرد یا نه؟

مقام ها و سخنگویان وزارت خارجه حکومت طالبان با تماس های پیهم رادیو آزادی دستیاب نشدند تا در مورد احتمال اشتراک نماینده های شان در نشست مسکو جزئیات بدهند.

ضمیر کابلوف
ضمیر کابلوف

در دور چهارم نشست چند جانبه گذشته که در ۲۷ ماه می پارسال در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شده بود، مقام های چندین کشور منطقه، مساله افغانستان را به بحث گرفتند اما در آن نشست از مقام های طالبان دعوت نشده بود.

تاکنون معلوم نیست که طالبان این بار به نشست مسکو دعوت خواهند شد یا نی؟

به گزارش رسانه های روسی، امنیت، اقتصاد و وضعیت بشری افغانستان در نشست این هفته در مسکو به بحث گرفته خواهد شد.

اما باز هم یکی از مسایل مهم این نشست، افزایش همکاری منطقه یی برای مبارزه با هر گونه تهدید امنیتی در آسیای میانه و همسایه های افغانستان دانسته می شود.

پیش از این سازمان پیمان امنیتی جمعی (CSTO) در نشستی در ماه دسمبر سال گذشته از گسترش فعالیت های هراس افگنی از افغانستان به منطقه، ابراز نگرانی کرده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این نشست گفت که میزان تهدید های هراس افگنانه از آدرس افغانستان به کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی بیشتر شده است.

طالبان که حکومت شان در نزدیک به یک و نیم سال گذشته از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده، بار ها گفته اند که نمی گذارند از افغانستان بر کشور دیگری حمله شود و یا تهدیدی برای آنها به میان آید.

اما پیش از این سراج الدین مهرالدین وزیر خارجۀ تاجیکستان، حدود چهار ماه پیش در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که وضعیت افغانستان از کنترول طالبان بیرون شده و به گفتۀ او، این کشور به سرعت به پناهگاه تروریستان مبدل می شود.

XS
SM
MD
LG