لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۴۰

تلاشی خانه به خانه در کابل و ولایات؛ مردم نگران برخورد نادرست طالبان اند


تصویر از جریان تلاشی خانه ها در ولایت هرات

بررسی خانه به خانه موضوعی که هر از گاهی مایه نگرانی شماری از مردم در افغانستان می‌شود.

آنان از داشتن برخی از اسناد کاری با نهاد های خارجی، اسناد تحصیلی و کاری دولتی نگران اند که مبادا نیروهای امنیتی طالبان آنان را بخاطر داشتن این اسناد شکنجه و بازداشت کند.

یک تن از باشندگان کابل که نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود به رادیو آزادی می‌گوید، هنگامی‌که طلبان به خانه‌هایشان آمدند تا تلاشی کنند، همه خانه را به هم ریختند.

او می‌افزاید:

"وقتی طالبان به خانه به تلاشی آمدند. همه چیز را گدود کردند، چون پدرم کارمند دولت بود. همه مان بسیار وحشت کردیم، حتی مجبور کردند که تخت‌ها را باز کنیم که می‌گفتند کدام چیزی پنهان نباشد. "
برخی از کاربران در صفحات اجتماعی نیز عکس و ویدیو های را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهند خانه‌های شان پس از تلاشی دگرگون شده‌است.

اما تجربه تلاشی خانه به خانه در ولایات افغانستان متفاوت است.

طالبان در هرات خاهنه یکی از باشنده های این ولایت را تلاشی می کنند
طالبان در هرات خاهنه یکی از باشنده های این ولایت را تلاشی می کنند

یک باشنده ولایت هرات که نخواست نام و صدایش در گزارش نشر شود به رادیو آزادی گفت:

"ما خیلی ترسیده بودیم و اکثریت از اسنادهای تحصیلی، تجربه‌های کاری را پنهان کردیم، اما هنگام تلاشی فقط برخی از قسمت‌های خانه را دیدند، اما خانه همسایه‌هایمان را درست نیم تا یک ساعت تمام بخش‌ها را گشتند."

فهیم باشنده ولسوالی دهدادی بلخ نیز می‌گوید که خانه‌های ملکی بسیار ساده تلاشی صورت می‌گیرد، اما خانه‌های نظامیان سابق و افرادی‌که مشکوک باشند بیشتر مورد بازرسی قرار می‌گیرد.

او افزود:

" داخل خانه می شدند، داخل الماری‌ها و زیر تخت خواب را می‌دیدند و در شهر مزار شریف هم همین‌گونه بوده است. من هنگام تلاشی در شهر نیز بودم، ولی در خانه‌های که نظامیان سابق زندگی می‌کردند و یا اگر گزارش داشتند دقیق تلاشی می‌شد."

این دیدگاه‌های متفاوت در حالی‌ست که پیش ازین نیز در صفحات اجتماعی ویدیو های از بدرفتاری نیروهای طالبان هنگام تلاشی در مناطق مختلفی از کابل و ولایات افغانستان نشر می‌شود.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان می‌گوید که تلاشی برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی صورت می‌گیرد و اگر شهروندان با بدفتاری مواجه شدند می‌توانند به شماره‌های مشخص ارائه شده تماس بگیرند.

ذبیح‌الله مجاهد می‌افزاید:

"تلاشی وقتی که ما گزارشی از وجود برخی از افراد که ممکن برای امنیت مردم تهدید باشد، صورت می‌گیرد. بخاطر جلوگیری از حوادث نیروهای امنیتی مناطق مشخص را بازرسی می‌کنند و اگر کدام بدرفتاری انجام شده باشد، شماره‌های قوماندانی امنیه کابل وجود دارد و مردم می‌توانند تماس بگیرند."

اینگونه تلاشی و بازرسی خانه به خانه از سوی نیروهای استخبارات طالبان در کابل و اکثر از ولایات افغانستان انجام می‌شود که هر از گاهی ترس و واکنش‌های مختلف شهروندان را برانگیخته است.

هرچند نهاد های بین‌الملی در گذشته از ادامه این تلاشی‌ها ابراز نگرانی کرده اند و بیان داشتنه اند که حریم شخصی مردم باید محفوظ بماند، اما بر اساس گزارش‌ها از بیش از یک هفته به این‌سو طالبان در چندین منطقه شهر کابل خانه‌های مردم را بدون اطلاع قبلی بازرسی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG