لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۳۱

بی سرنوشتی استاد مشعل؛ ۱۴ روز از زندانی شدن وی در کابل گذشت


استاد اسماعیل مشعل که از دو هفته به این طرف از سوی طالبان در کابل بازداشت شده است
استاد اسماعیل مشعل که از دو هفته به این طرف از سوی طالبان در کابل بازداشت شده است

نزدیکان اسماعیل مشعل، استاد پوهنتون و یکی از فعالان حقوق زن در افغانستان می‌گویند، با گذشت ۱۴ روز از بازداشت او از سوی طالبان، تا به حال از محل نگهداری و وضعیت او خبر ندارند.

اسماعیل مشعل در دوم ماه فبروری امسال از سوی حکومت طالبان در کابل بازداشت شد.

اسماعیل مشعل زمانی از سوی طالبان بازداشت شد که در پارک دهبوری کابل برای علاقمندان کتاب از کتابخانۀ شخصی‌اش کتاب رایگان توزیع می‌کرد.

فرید احمد فضلی یکی از نزدیگان و مدیر دفتر اسماعیل مشعل به رادیوآزادی گفت، در این اواخر هرکسی که صدای خود را بلند کرده و برای آموزش مبارزه کرده، بازداشت ، لت و کوب و شکنجه شده است:

"مشعل صاحب کاری را کرد که آن را قرآن، شریعت و پیغمبر هم گفته است که علم بر مرد و زن فرض است، زمانی که تعلیم فرض است، پس چگونه یک استاد پوهنتون که برای فرزندان این کشورآموزش می‌دهد از ۱۴ روز به این طرف لادرک می‌شود."

او می‌گوید که بخاطر بازداشت و لادرک شدن استاد مشعل خانواده‌اش در وضعیت بد روانی قرار دارند.

اسماعیل مشعل برای حق تحصیل زنان و دختران تلاش و مبارزه میکرد
اسماعیل مشعل برای حق تحصیل زنان و دختران تلاش و مبارزه میکرد

اسماعیل مشعل زمانی توجۀ مردم را به خود جلب کرد که در اعتراض به بسته شدن دروازۀ پوهنتون‌ها به روی دختران، اسناد تحصیلی‌اش را دریک برنامۀ تلویزیونی پاره کرد.

او در روزهای اخیر در واکنش به ممنوعیت تحصیل زنان و دختران کتاب‌هایش را دریک کراچی دستی گذاشته بود و آن را در جاده‌های کابل برای مردم توزیع می‌کرد که طالبان بازداشت‌اش کرده و تا امروز خبری از او نیست.

یکی از نزدیکان استاد مشعل: خانواده استاد پریشان اند و حتی مشکل روانی پیدا کرده اند

در همین حال ماهر مومند، یک عضو ادارۀ بین‌المللی نظارت از حقوق بشر در استرالیا به رادیوآزادی گفت که از لحاظ بشری هیچ کس این حق را ندارد که خانوادۀ یک شخص بازداشت شده را از وضعیت او محروم سازد.

"در مادۀ هشتم و نهم اعلامیۀ بین‌المللی حقوق بشر آمده است که یک انسان باید بدون گناه زندانی نشود، اگر زندانی هم می‌شود باید جرم‌اش از سوی محکمه ثابت شود و خانواده‌اش هم از او با خبر باشند."

در همین حال شماری از نهادهای حامی حقوق بشر بازداشت استاد اسماعیل مشعل از سوی طالبان را محکوم می‌کنند و خواهان رهایی هرچه زودتر او شده اند.

استاد مشعل کتاب های شخصی خود را در یک کراچی دستی جابجا کرده بود و آن را میان مردم در کابل به صورت رایگان توزیع میکرد
استاد مشعل کتاب های شخصی خود را در یک کراچی دستی جابجا کرده بود و آن را میان مردم در کابل به صورت رایگان توزیع میکرد

تلاش کردیم که درمورد سرنوشت استاد مشعل نظر سخنگویان حکومت طالبان را داشته باشیم، اما عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان و خلیل همراز، سخنگوی ریاست استخبارات حکومت طالبان تا نشر این گزارش به پرسش‌های ما پاسخ ندادند.

اما پیش از این عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در صفحۀ توییترخود نوشته بود که استاد مشعل کاری برعلیه نظام را انجام داده و اداره‌های امنیتی او را برای تحقیق با خود برده اند.

این درحالیست که پیش از این هم گزارش‌های از بازداشت شماری از استادان، فعالان مدنی، خبرنگاران و مقام‌های پیشین دولتی منتشر شده است.

درچند روز گذشته شماری از فعالان مدنی و خبرنگاران در ولایت‌های مختلف بازداشت شده اند که از این میان به تازگی گزارش شده که شخصی به نام حاجی دیدن به دلیل پست‌های فیسبوک‌اش از سوی طالبان بازداشت شده و او را زندانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG