لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۲۰

استقبال شماری از افغان‌ها از فیصله قاضی آمریکا در قبال پول‌های منجمد شده افغانستان


آرشیف - یکی از محاکم نیویارک

سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد و شماری از مردم از تصمیم محکمۀ آمریکا بخاطر نپرداختن بخشی از پول منجمد شدۀ افغانستان به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر استقبال می‌کنند.

احمد شکیب باشندۀ ولایت هرات است.

او می‌گوید، از آنجای که مردم افغانستان مسئول حملۀ ۱۱ سپتامبر نیستند، محکمۀ آمریکا در مورد نپرداختن پول منجمد شدۀ افغانستان برای خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر تصمیم درستی گرفته است.

او با اشاره به عاملان این قضیه به رادیو آزادی گفت:
"مردم افغانستان در تحول ۱۱ سپتامبر هیچ نقشی ندارند، این تحول و یا این حمله، حمله‌ای بود که توسط گروه القاعده در آمریکا شکل گرفت و مردم افغانستان در این مسئله هیچ‌گونه ارتباطی ندارند و هیچ‌گونه مسئولیتی ندارند و پول بلاک شده پول مردم افغانستان است."

راحله یک تن از باشندگان کابل هم می‌گوید، مردم افغانستان با خانواده‌های قربانیان حملۀ ۱۱ سپتمبر همدرد هستند، اما آمریکا نباید تاوان آن را از مردم افغانستان بگیرد:
"از این حکم محکمه استقبال می‌کنم که نخواستن که پول افغانستان و مردم افغانستان را به قربانیان ۱۱ سپتمبر بدهند و این به این معنی نیست که ما از نگاه انسانیت دلسوزی و همدردی نداریم، داریم ولی آمریکا نباید قسمی رفتار کند که انگار مسئولیت او حمله را مردم افغانستان یا خود افغانستان به دوش داشته."

این در حالیست که جورج دانییلز، قاضی محکمۀ منهاتن نیویارک روز سه‌شنبه فیصله کرد، خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتمبر مستحق دریافت سه ونیم میلیارد دالر پول منجمد شدۀ افغانستان در آمریکا نمی‌شوند.

او گفته، چون حکومت طالبان از سوی آمریکا به رسمیت شناخته نشده محاکم آن کشور صلاحیت فیصله در این زمینه را نیز ندارند.

نصیر احمد فایق سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد
نصیر احمد فایق سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد با استقبال از این تصمیم محکمۀ منطقه‌ای ایالات متحده در حساب توییتری خود نوشته است:
"همه قربانیان تروریزم مستحق عدالت و غرامت هستند اما از سوی عاملان واقعی".

قاضی محکمۀ منهاتن نیویارک استدلال کرده که حکومت طالبان که از نگاه قانونی مشروعیت ندارد، اگر پول منجمد شدۀ افغانستان به خانواده قربانیان پرداخت شود به معنی مشروعیت دادن به حکومت طالبان است.

وی همچنان طالبان را در حادثه ۱۱ سپتمبر مقصر خوانده و افزوده که مردم افغانستان و حکومت مخلوعش نقشی در آن حادثه نداشته اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان اما می‌گوید، این پول هرچه زودتر باید به افغانستان فرستاده شود.

او به رادیو آزادی گفت:
"این گپ خوب است از تقسیم بندی او پول یا از دادن او پول انصراف شده و همچنان دعوای که او پول را باید به خانواده‌ها بدهند نادرست بود چون این پول ملکیت مردم افغانستان است و مردم افغانستان حق آن را دارند که به آن تصرف داشته باشند نه کس دیگر".

با این حال وکلای مدافع خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر بر این فیصله قاضی اعتراض کرده و گفته اند که خواهان استیناف خواهند شد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ماه فبروری سال گذشته اعلان کرد که نصف از هفت میلیارد دالر منجمد شدۀ بانک مرکزی افغانستان را به دعوای قضایی بازماندگان قربانیان حملات یازدهم سپتمبر اختصاص می‌دهد و متباقی به مردم افغانستان تعلق می‌گیرد.

پای افغانستان به دلیلی همواره در بحث ۱۱ سپتمبر در میان میاید که این حمله از سوی شبکۀ القاعده زمانی در آمریکا رخ داد که رهبران این شبکه در افغانستان زیر حاکمیت طالبان حضور داشتند.

این مسئله همچنان سر آغاز جنگ ۲۰ سالۀ آمریکا و متحدانش در افغانستان شد که در آگست ۲۰۲۱ پایان یافت.

XS
SM
MD
LG