لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۱:۴۷

کانگرس امریکا بار دیگر موضوع خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را بررسی می‌کند


مقر کانگرس ایالات متحده در واشنگتن دی سی
مقر کانگرس ایالات متحده در واشنگتن دی سی

کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده اعلام کرده است که برای بررسی خروج توام با هرج و مرج نیروهای امریکایی از افغانستان٬ نشستی استماعیه یی را برگزار می کند.

به گزارش برخی از رسانه های امریکایی ، این نشست چهارشنبه هفتۀ آینده هشتم ماه مارچ برگزار خواهد شد.

در نشست مسئولان دو گروهی که پرواز های چارتر را برای ماموریت تخلیه از افغانستان در آگست سال ۲۰۲۱ تنظیم کرده بودند نیز اشتراک خواهند کرد.

بر اساس اعلامیه ای رسمی که در وبسایت کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان نشر شده ، مایکل مک کول ، رئیس این کمیته گفته که جلسۀ استماعیه را تحت عنوان « در جریان و بعد از سقوط کابل» برگزار خواهند کرد و در آن تخلیه اضطراری از افغانستان بررسی خواهد شد.

میدان هوایی بین المللی کابل روز های خروج قوای بین المللی از افغانستان
میدان هوایی بین المللی کابل روز های خروج قوای بین المللی از افغانستان

تصمیم در مورد این نشست پس از آن اتخاذ شد که قانونگذاران جمهوریخواه تحقیقاتی را در مورد خروج با هرج و مرج نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز کردند.

این نشست چهارشنبه هفتۀ آینده هشتم ماه مارچ برگزار خواهد شد.

روند خروج این نیروها در سی و یکم ماه آگست سال ۲۰۲۱ در حالی تکمیل شد که دو هفته پیش از آن حکومت به رهبری محمد اشرف غنی سقوط کرده بود و طاالبان به قدرت بازگشته بودند.

در جریان ماموریت تخلیه به رهبری نظامیان امریکایی ، ده ها هزار افغان به بیرون از افغانستان انتقاد داده شدند.

رئیس کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا در ماه جنوری گفته بود که در نامه ای از انتونی بلینکن وزیر خارجۀ ایالات متحده خواسته است که از ارزیابیهای اطلاعاتی گرفته تا ارتباطات با طالبان را با این کمیته شریک سازد.

مک کال این کار را به جا ندانسته که به گفته اش حکومت رئیس جمهور بایدن اطلاعات مربوط به خروج را مخفی می کند.

بر اساس معلومات رسانه های امریکایی ، در یک گزارش به مناسبت یکسالگی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پارسال گفته شده بود که خودداری حکومت جوبایدن و به ویژه وزارت خارجۀ ایالات متحده از ارائه اطلاعات لازم به کانگرس در مورد خروج بی قید و شرط امریکا از افغانستان، کار کمیته را برای تحقیقات کامل مختل می کند.

قصر سفید در این مورد هنوز چیزی نگفته است اما از تصمیم در بارۀ خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان در گذشته دفاع کرده بود.

XS
SM
MD
LG