لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۳

جمهوری‌خواهان امریکا٬ رئیس جمهور بایدن را به خروج شتابزده از افغانستان مقصر می دانند


تصویر آرشیف: ساختمان کانگرس امریکا

جمهوریخواهان در کانگرس امریکا سعی دارند رئیس جمهور بایدن را بخاطر خروج شتابزدۀ نیروهای امریکایی از افغانستان مقصر قلمداد کنند.

جمهوریخواهان امریکا هشدار داده اند که رئیس جمهور بایدن را مسئول هرج ومرج وبی نظمی در خروج سربازان امریکایی از افغانستان می دانند.

با خروج قوای امریکا از افغانستان٬ طالبان به قدرت برگشتند.

ولی قصر سفید همزمان با یک ساله گی حکومت طالبان درافغانستان از خروج سربازان امریکایی از این کشور دفاع کرد.

جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان امریکا روز یکشنبه درگزارش خود قصر سفید را درچگونگی ترتیب خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مقصر دانستند.

ولی اندرین واتسن مشاور امنیت ملی رئیس جمهور بایدن گفت که رئیس جمهور سابق دونالد ترمپ باید بخاطر توافقنامۀ دوحه با طالبان مقصر دانسته شود.

تصویر آرشیف: سربازان ار امریکایی در میدان هوایی بین المللی کابل
تصویر آرشیف: سربازان ار امریکایی در میدان هوایی بین المللی کابل

اما نمایندگان حزب جمهوریخواه می گویند درهفتۀ جاری یک گزارش را نشر می کنند که خروج سربازان امریکایی از افغانستان توسط بایدن را بحران زا تلقی میکند.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور بایدن: رئیس جمهور سابق دونالد ترمپ باید بخاطر توافقنامۀ دوحه با طالبان مقصر دانسته شود.

برخی سوال های کلیدی دراین گزارش مطرح می شود از جمله اینکه قصر سفید دربارۀ خروج سربازان چگونه تصمیم می گرفت ؟ بخصوص درحالیکه افراد ملکی ودیپلوماتان افغانستان را ترک نگفته بودند سربازان خارج ساخته شدند. منتقدین می گویند که امریکا متحدان خود را به حال خود درمیدان رها کردند.

اما حکومت رئیس جمهور بایدن می گوید ۱۲۴ هزار افغان را در عملیات تخلیه از طریق هوا انتقال داده است . درجریان این عملیات یک حمله انتحاری درمیدان هوایی کابل صورت گرفت که جان ۱۳ سرباز امریکایی و ده ها افغان را گرفت.

همچنین وزارت خارجۀ امریکا می گوید بعد از برگشت طالبان به قدرت ، در طول یکسال گذشته حدود ۸۰۰ امریکایی از افغانستان خارج ساخته شده اند.

XS
SM
MD
LG