لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۲۰

تام ویست: ایالات متحده از زنان افغان حمایت می‌کند


تام ویست نماینده خاص امریکا برای افغانستان در دیدار با ماری اکرمی و پلوشه حسن ( تصویر از صفحه تویتر نماینده امریکا برای افغانستان)
تام ویست نماینده خاص امریکا برای افغانستان در دیدار با ماری اکرمی و پلوشه حسن ( تصویر از صفحه تویتر نماینده امریکا برای افغانستان)

تام ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می گوید که با ماری اکرمی و پلوشه حسن، دو تن از فعالان حقوق زنان افغان، در مورد وضعیت بانوان در افغانستان گفتگو کرده است.

آقای ویست ناوقت روز جمعه ( ۳ مارچ) در تویتی گفت که در این نشست به تاثیر برخورد تبعیض آمیز طالبان بر زنان و دختران در افغانستان پرداخته شد.

به گفتۀ تام ویست، ظرفیت و توانایی زنانی مانند ماری اکرمی و پلوشه حسن الهام بخش است زیرا آنها به کار برای کمک به زنان افغان در هر نقطه از جهان ادامه می دهند.

او عکسی را هم با این دو فعال حقوق زنان نشر کرده اما جزئیات بیشتر نداده است.

ماری اکرمی که در نشست با نماینده ویژه امریکا برای افغانستان حضور داشت، به رادیو آزادی گفت که وضعیت برای زنان افغان پس از این قابل تحمل نیست.

" مجلس با آقای تام ویست در ارتباط به مساله افغانستان بود. من از آدرس زنان افغان گفتم که شرایط برای زنان و نادیده گرفتن زنان افغانستان و امتحان کردن صبر و تحمل زنان در واقع خیلی زیاد شد."

تعدادی از زنان معترض در کابل
تعدادی از زنان معترض در کابل

اکرمی افزود که تام ویست برای او و پلوشه حسن گفته که امریکا خواهان حمایت از زنان افغان است اما نمی تواند باز به افغانستان نیروی نظامی بفرستد و وارد جنگ شود.

به گفتۀ ماری اکرمی، نماینده ویژه امریکا گفته است که به دیدار ها با زنان افغان برای بررسی وضعیت بانوان در افغانستان ادامه خواهد داد.

در حالی از این دیدار ها سخن گفته می شود که سازمان عفو بین الملل در یک گزارش تازه به روز جمعه گفت طالبان از زمان حاکمیت شان حقوق زنان و دختران را به گونهٔ سیستماتیک نقض کرده اند.

این سازمان همچنان از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواسته تا یک میکانیزم مستقل را برای جمع آوری شواهد و بررسی جنایت ها در افغانستان بر اساس قوانین بین المللی ایجاد کند.

طالبان دروازه های مکاتب ثانوی و لیسه و دروازه های پوهنتون ها را به روی زنان بسته اند
طالبان دروازه های مکاتب ثانوی و لیسه و دروازه های پوهنتون ها را به روی زنان بسته اند

طالبان در بیش از یک و نیم سال گذشته، کار و آموزش زنان و دختران را خیلی محدود کرده اند. دروازه مکتب ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان بسته مانده، پوهنتون ها هم در اخیر سال ۲۰۲۲ به روی دانشجویان دختر مسدود شد، کار زنان هم در موسسه های غیر دولتی محدود شده، برای اعتراض های علنی زنان از سوی طالبان اجازه داده نمی شود و از بانوان حتی حق رفتن به تفریحگاه، ورزشگاه و حمام گرفته شده است.

با وجود خواسته های جامعه جهانی برای تامین حقوق زنان در افغانستان، طالبان به این خواسته ها پاسخ نداده اند و می گویند که آنها بر اساس احکام و آموزه های دینی و شریعت عمل می کنند.

شماری از فعالان حقوق زنان در افغانستان می گویند که مبارزه بانوان افغان باعث شده که حکومت طالبان تا هنوز و در بیش از یک و نیم سال گذشته از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشود.

XS
SM
MD
LG