لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۱۶

آغاز دروس پوهنتون‌ها؛ شاگردان آموزشگاه کاج: منع تحصیل دختران ما را نا امید کرده‌است


آرشیف، بسته کردن دروازه پوهنتون کابل به روی محصلان دختر از سوی حکومت طالبان
آرشیف، بسته کردن دروازه پوهنتون کابل به روی محصلان دختر از سوی حکومت طالبان

دانش‌آموزان مرکز آموزشی کاج می‌گویند، درحالی‌که با مشکلات فراوان امتحان کانکور را سپری کردند و آرزو داشتند تحصیلات عالی را آغاز کنند، بسته ماندن دروازه‌های پوهنتون‌ها به روی دختران آن‌ها را نا امید کرده‌است.

برخی از این دانشجویان با انتقاد از اعلامیۀ وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان، از مسئولان این وزارت می‌خواهند که به دختران اجازه دهند تا به پوهنتون‌ها حاضر شوند.

زهرا عظیمی یکی از دانش‌آموزان در مرکز آموزشی کاج است که در حمله بر این مرکز دست چپ‌اش زخمی شده بود.

زهرا می‌گوید، پس از حمله و شوک بزرگ که بر او وارد شده بود، با تن زخمی در امتحان کانکور برای راه یافتن به پوهنتون اشتراک کرد، اما با بسته شدن دروازه‌های پوهنتون‌ها همه آروز‌هایش به باد فنا رفت.

آرشیف، مرضیه و هاجر دو تن از قربانیان حمله بر آموزشگاه کاج در غرب شهر کابل
آرشیف، مرضیه و هاجر دو تن از قربانیان حمله بر آموزشگاه کاج در غرب شهر کابل

او به رادیو آزادی گفت: "در طی دو سال تلاش شبانه روزی کردیم تا به اهداف و آرزو‌های ما برسیم، بالاخره رفتیم در صحنهٔ امتحان حاضر شدیم و امتحان را با شوق و زوقی که برای رسیدن به هدف مان را داشتیم دادیم، اما دیدیم بعد امتحان دروازهٔ پوهنتون‌ها بسته شد، خودم احساسی در درونم است که نمی‌توانم بیان کنم، پیش از این فکر می‌کردم که به‌عنوان افغان به هدفی که برای کشورم دارم و به عنوان یک فرد افغانی مسئولیت خود را در برابر کشورم انجام بدهم، اما حال که دروازهٔ پوهنتون‌ها بسته شده، به یک وادی ترسناک و تاریک می‌روم."

زهرا با کسب ۲۲۵ نمره در آزمون کانکور گذشته به پوهنتون کابل راه یافته و قرار بود که در رشتۀ کیمیا تحصیل کند.

بصیرت فطرت، از دیگر دانش‌آموزان مرکز آموزشی کاج است که به علت زخمی شدن نتوانست در هر دو امتحان اصلی و متفرقهٔ کانکور شرکت کند.

بصیرت می‌گوید، آرزو داشت تا سال بعدی با سپری کردن آزمون کانکور در رشتۀ انجنیری پوهنتون کابل تحصیل کند، اما اکنون رسیدن به آن را دشوار می‌داند.

بصیرت می‌افزاید: "رویای یک مهندس شدن را داشتم، همیشه می‌خواستم یک مهندس شوم، به خاطر همین رشته و علاقه‌مندی دو سال زحمت کشیدم، اما امتحان داده نتواستم، ولی امید داشتم که رشتهٔ خود را ادامه بدهم، چون طالبان برای دختران اجازهٔ درس خواندن را نمی‌دهند، چی مکتب باشد، کورس باشد و یا پوهنتون."

آرشیف، صف بستن شماری از دانش‌آموزان برای اشتراک در امتحان شمولیت پوهنتون‌ها
آرشیف، صف بستن شماری از دانش‌آموزان برای اشتراک در امتحان شمولیت پوهنتون‌ها

این درحالی‌ست که وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان روز چهارشنبۀ گذشته اعلام کرد که به تاریخ ۱۵ حوت سمسترهای بهاری پوهنتون‌های دولتی ولایت‌های سردسیر آغاز خواهد شد و تنها دانش‌جویان پسر می‌توانند به درس‌هایشان حاضر شوند.

هرچند وزارت تحصیلات عالی طالبان در این مورد به پرسش‌های ما پاسخ نداد، اما ضیاءالله هاشمی، سخنگوی این وزارت پیش از این به رادیو آزادی گفت، تا اطلاعی بعدی دختران مکلف به اطاعت هستند.

طالبان در حالی این موضوع را اعلام کردند که در ماه دسمبر سال ۲۰۲۲ میلادی دختران را از رفتن به پوهنتون‌های دولتی و خصوصی منع کردند.

هرچند محدودیت‌های طالبان با واکنش‌های شدید داخلی و خارجی قرار گرفته، اما آن‌ها از موقف سخت‌گیرانه شان در برابر زنان و دختران افغان عقب‌نشینی نکرده‌اند.

آموزشگاه کاج در غرب کابل در هشتم میزان درست زمانی هدف حمله قرار گرفت که دانش‌آموزان این مرکز مصروف سپری کردن آزمون آزمایشی کانکور بودند.

آرشیف، صنف آموزشی آموزشگاه کاج که هدف حمله قرار گرفته بود
آرشیف، صنف آموزشی آموزشگاه کاج که هدف حمله قرار گرفته بود

به اساس گزارش هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، در حملۀ انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در کابل ۵۳ تن کشته و ۱۱۰ تن دیگر زخمی شدند که بیشتر شان دختران بودند.

این حمله واکنش‌های ملی و بین‌المللی را به همراه داشت و هزاران افغان در شهرهای مختلف جهان تجمع اعتراضی نیز در واکنش به این حمله برگزار کردند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG