لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۴۵

روز نواختن زنگ مکاتب و آغاز دروس پوهنتون ها نزدیک است؛ آیا به دختران نیز اجازه داده خواهد شد؟


دختران در افغانستان نا امیدانه در انتظار بازگشایی مکاتب اند

درحالی‌که کمتر از ۲۰ روز به آغاز سال تعلیمی در ولایات مناطق سردسیر از جمله کابل پایتخت افغانستان باقی مانده است، مسئولان مکاتب در افغانستان می‌گویند که در باره آغاز دروس بالاتر از صنف ششم دختران از سوی وزارت معارف طالبان چیزی برای‌شان گفته نشده‌است.

دانش‌آموزان افغان نیز می‌گویند نگرانند که در سال تعلیمی آینده از تحصیل محروم شوند.

حسنا دانش‌آموز صنف یازدهم مکتب آریانا در کابل است، او می‌گوید که نگران آینده‌اش است.

وی در صحبتی با رادیو آزادی گفت: "من که خوانده ام و شنیده ام که آموختن علم بر همه فرض است، پس چرا از این حق محرومیم؟ مکاتب باید هرچه زودتر باز شوند. سال‌هاست که سرنوشت ما معلوم نیست."

طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بستند، اما اکنون با گذشت بیش از یک‌ونیم سال هنوز مکاتب باز نشده است.

مدیر یک مکتب در کابل که به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌خواهد نامش فاش شود، می‌گوید که بسیاری از دانش‌آموزان می‌آیند و از او می‌پرسند که آیا مکتب شروع می‌شود یا نه، اما او هنوز کدام اطلاع امیدبخش به آن‌ها ندارد:

یکی از دختران دانش آموز: وقتی فرا گرفتن علم بر همه فرض است٬ چرا به ما اجازه درس خواندن داده نمیشود؟

"نگرانی مردم زیاد شده است، دانش‌آموزان مکتب بعد از یکی دو روز می‌آیند و به مدیریت مکتب سر می‌زنند یا زنگ می‌زنند و می‌پرسند مکتب چی وقت شروع می‌شود، اما متأسفانه هیچ راهنمایی به ما نشده است. دانش‌آموزان ما ناامید برمی‌گردند."

دختران در مرکز و ولایات چندین بار راهپیمایی ها و گردهمایی های را برگزار کردند تا طالبان را به بازگشایی مکاتب و پوهنتون ها ترغیب کنند اما صدای شان تا هنوز شنیده نشده است
دختران در مرکز و ولایات چندین بار راهپیمایی ها و گردهمایی های را برگزار کردند تا طالبان را به بازگشایی مکاتب و پوهنتون ها ترغیب کنند اما صدای شان تا هنوز شنیده نشده است

وی می‌افزاید به طور کلی همه دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم به ویژه دانش‌آموزان صنوف دهم، یازدهم و دوازدهم به دلیل این موضوع بسیار نگران هستند و به گفته وی دچار بیماری‌های روانی شده‌اند.

پروین، سرمعلم مکتب منوچهری کابل نیز می‌گوید که هیچ نامه‌ای در مورد از سرگیری آموزش دختران دریافت نکرده است:

"همه می‌دانند که آیا مکتب شروع می‌شود یا نه. اطلاعات در تمام طول روز از طریق رسانه‌ها پخش می‌شود. قبلاً مکتوب را دریافت می‌کردیم که دانش‌آموزان معذرتی، مشروطی و دانش‌آموزان هفت تا ۱۲ که امتحان لیافت می‌دهند، می‌شود از ۱۵ حوت امتحان‌شان گرفته شود."

هم در انتظار اعلان تصمیم وزارت معارف اند حکومت طالبان اند
هم در انتظار اعلان تصمیم وزارت معارف اند حکومت طالبان اند

تلاش کردیم تا با مسئولان وزارت معارف حکومت طالبان در مورد این‌که آیا آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در سال تحصیلی آینده آغاز می‌شود یا خیر، صحبت کنیم، اما موفق نشدیم.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت که پس از دریافت اطلاعات از وزارت معارف در این مورد صحبت خواهد کرد، اما تا زمان نشر این گزارش این اطلاعات را با ما در میان نگذاشت.

وزارت معارف حکومت طالبان پیشتر گفته بود که رهبری‌شان در این مورد تصمیم خواهند گرفت، اما تا هنوز در این مورد سکوت کرده اند.

طالبان در ماه دسمبر سال گذشته در افغانستان محصلان دختر را نیز از پوهنتون‌ها منع کردند.

وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان روز چهارشنبه اعلام کرد که سمستر بهاری برای محصلین پسر از پانزدهم ماه جاری (حوت) آغاز می‌شود، اما در مورد محصلان دختر چیزی نگفته اند.

ضیاءالله هاشمی سخنگوی این وزارت پیش از این به رادیو آزادی گفته بود که دختران مؤظف اند تا اطلاع ثانی این دستور را بپذیرند.

XS
SM
MD
LG