لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۵۰

تجلیل از هشتم مارچ؛ زنان افغان هنوز با محدودیت ها و رفتار خشن طالبان درگیر اند


تصویر آرشیف: تعدادی از زنان معترض در کابل

هشتم مارچ روز جهانی زن در بسیاری مناطق جهان با شادی جشن گرفته می شود، اما وضعیت در افغانستان برای دختران و زنان افغان تغییر کرده است.

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان به روز سه شنبه در تویتر خود نوشته که او با ۴۵ تن از رهبران زن افغان از ۱۶ ولایت افغانستان گفتگو کرده و این زنان گفته اند که ممنوعیت کار زنان و دختران در ادارات غیردولتی از سوی طالبان، جامعه مدنی افغانستان را به شدت متاثر ساخته است.

به گفتۀ خانم امیری، رهبری زنان در این زمینه بسیار مهم است و زنان باید در رهبری جوامع مدنی کمک شوند.

در این حال، اتحادیه اروپا در آستانۀ ۸ مارچ تحریم های را بر ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی و محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان وضع کرد.

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان
رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

نبیلا مزرالی، سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا به رادیو آزادی گفت که با این حرکت پیام روشنی به طالبان فرستاده اند:

"پیام ما روشن است. طالبان باید به حقوق بشری و آزادی های اساسی همۀ مردم افغانستان احترام بگذارند. ما به همۀ تلاش های که می توانیم، برای حمایت از شما ادامه خواهیم داد، تا در مبارزه برای حقوق تان، شما را همراهی کنیم."

نبیلا مرزالی: پیام ما روشن است. طالبان باید به حقوق بشری و آزادی های اساسی همۀ مردم افغانستان احترام بگذارند

اتحادیه بر مقامات و نهادهای شش کشور از جمله افغانستان که متهم به نقض حقوق زنان هستند، تحریم وضع کرده که بر اساس آن، صدور ویزه برای آنها ممنوع و دارایی های شان منجمد شده است.

صندوق حمایت از کودکان ملل متحد(یونیسف) به مناسبت روز جهانی زن نیز در توئیتی گفته که سوءتغذی در بین زنان حامله یا شیرده در افغانستان ۴۹ درصد افزایش یافته است.

به گفتۀ یونیسف، اگر برای برنامه های تغذی زنان و دختران نوجوان سرمایه فراهم شود، این وضعیت می تواند تغییر کند.

ظریفه غفاری، شاروال سابق میدان وردک
ظریفه غفاری، شاروال سابق میدان وردک

ظریفه غفاری، شاروال سابق میدان وردک و فعال حقوق زنان می گوید که در هشتم مارچ به جای تبریکی به زنان افغانستان، باید تسلیت گفت:

"زیرا همه زنان افغانستان، زیر نظر سازمان های بین المللی، از حقوق بشری خود محروم هستند. زمانی که زنان در سراسر جهان در ۸ مارچ برابری حقوق شان را با مردان در زندگی اجتماعی جشن می گیرند، متاسفانه که به همان اندازه، محدودیت ها بر زنان افغان افزایش می یابد."

طالبان هنوز هم به دختران اجازه آموزش بیش از صنف ششم را نداده اند و در دسمبر گذشته دختران افغان را از رفتن به پوهنتون ها نیز منع کردند.

طالبان که روی تامین حقوق زنان در چارچوب قوانین شرعی تاکید می کنند، کار زنان و دختران را در سازمانها و ادارات غیردولتی نیز ممنوع کردهاند و این محدودیتها در سطح بین المللی مورد انتقاد قرار گرفته، اما این انتقادات تا هنوز در رفتار شدید طالبان در برابر دختران و زنان افغان تغییر وارد نکرده است.

XS
SM
MD
LG